Akce se konala pod laskavou záštitou vládní zmocněnkyně Kláry Šimáčkové Laurenčíkové na Úřadu vlády a zúčastnili se ji zástupci odborných společností, pojišťoven, poskytovatelů péče, lidskoprávních organizací i kanceláře veřejného ochránce práv. Diskuzi moderovala místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová.
V úvodu proběhly prezentace popisující aktuální situaci v oblasti péče po porodu z různých úhlů pohledu (porodní asistentky, lékaři i příjemkyně péče). Poté následovala diskuze všech přítomných stakeholderů.
Přestože na místě nedošlo ke shodě na tom, jaká by měla být finální podoba zajištění té aktuálně nejlepší možné péče pro ženy po porodu, dohodli se přítomní, že situaci je potřeba řešit. Momentálně je pro ženy péče po porodu hrazená z veřejného zdravotního pojištění téměř nedostupná, především co se týká preventivní péče porodní asistentky v domácím prostředí.
Ministerstvo zdravotnictví vnímá dobře nastavenou mezioborovou spolupráci jako zásadní faktor bezpečné péče, a tedy aktivně řeší, aby došlo k vytvoření jednotné koncepce péče o těhotnou ženu a matku a dítě po porodu. Všichni přítomní na akci se shodli, že je dokument vymezující oblasti péče a spolupráce naprosto zásadní a je potřeba, aby vznikl co nejdříve. Právě i kvůli existujícím neshodám odborných společností na tom, jakou roli mají v systému péče porodní asistentky.
Další výstupy ze setkání jsou, že je potřeba shromáždit data v této oblasti a vytvořit finanční analýzy, které by umožnily naplánovat změny v péči a v úhradách.
V neposlední řadě vznikl návrh na rozpracování pilotního programu ve spolupráci s několika porodnicemi, které už mají vlastní koncept návazné péče nebo by se chtěli na rozvoji poporodní péče podílet.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva