Ministr vnitra za ČR mj. podpořil návrh na takzvanou záchrannou brzdu, tedy právo zemí EU v případě změny situace jednodušeji než dnes pozastavit konkrétním třetím zemím bezvízový styk. „Podpořili jsme tzv. suspenzivní mechanismus, který získal jednoznačnou podporu členských zemí. Ten jim umožní vynutit si právo zahájit na úrovni EU proces o možném odebrání bezvízového styku třetí zemi, pokud by její občané systém zneužívali, ve větším počtu žádali o azyl nebo páchali trestnou činnost,“ uvedl Milan Chovanec s tím, že o možnosti bezvízového styku a suspenzivního mechanismu dnes ministři vnitra EU jednali v případě Turecka, Ukrajiny, Gruzie či Kosova. Ministr vnitra dále uvedl, že podle snižujícího se počtu nelegálních migrantů, kteří přicházejí do Řecka, se zdá, že dohoda s Tureckem funguje. Přesto je však nutné trvat na tom, že pro bezvízový styk musejí všechny země bez rozdílu splnit požadované podmínky. „Pokud se tak nestane, není možné bezvízový styk nastavit,“ doplnil ministr vnitra.
Na programu dnešní Rady nebylo jednání o novém návrhu Evropské komise k povinným kvótám. Ministr vnitra přesto zdůraznil, že ČR nerozumí tomu, proč je tento nefunkční mechanismus neustále vracen do hry. Milan Chovanec zdůraznil, že ČR je připravena pomáhat na dobrovolné bázi, i potřebu soustředit se na rychlou realizaci skutečně fungujících řešení, jako je ochrana hranic, důsledné zavádění funkčních hotspotů, naplňování dohody s Tureckem nebo co nejrychlejší pomoc Itálii s nově rostoucí migrační vlnou ze severní Afriky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva