Ministři spravedlnosti jednali v Bratislavě o aktuálních otázkách evropského práva

09.07.2016 21:20 | Zprávy

Ve dnech 7. a 8. července 2016 se ve slovenské Bratislavě uskutečnilo zasedání Rady EU za účasti ministrů spravedlnosti a vnitra.

Ministři spravedlnosti jednali v Bratislavě o aktuálních otázkách evropského práva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Jednalo se o první akci na vysoké úrovni pořádané během slovenského předsednictví v Radě EU. Slovensko se předsednictví ujalo 1. července 2016 po Nizozemsku a na přelomu roku je předá Maltě. Českou republiku na justiční části jednání zastupoval Petr Jäger, náměstek ministra spravedlnosti pro řízení sekce mezinárodní a ústavněprávní.

Jedním z hlavních témat, kterými se ministři zabývali, byl návrh nařízení o vytvoření úřadu evropského veřejného žalobce (tzv. EPPO). Debatovalo se zejména o způsobech, jak zajistit efektivní výkon kompetencí EPPO, včetně nastavení funkční spolupráce mezi ním a dalšími unijními institucemi zabývajícími se přeshraničním zločinem (EUROJUST a OLAF). Evropská komise přislíbila předložit realistickou analýzu nákladů souvisejících s uvažovaným institucionálním rámcem. Je přesvědčena, že nový systém bude efektivnější než vedení paralelních trestních řízení v několika členských státech. Dále se Komise snažila přesvědčit členské státy, aby přehodnotily svou případnou rezervovanou pozici k zahrnutí podvodů na dani z přidané hodnoty do rozsahu působnosti směrnice o ochraně finančních zájmů EU a v zásadě též do kompetence EPPO. Tuto otázku bude Komise v brzké době rovněž projednávat s ministry financí.

Ministři si dále vyměňovali zkušenosti s problematikou kyberkriminality a vyhodnocovali výzvy, které představuje zejména fenomén šifrování dat souvisejících s trestnou činností. „V České republice neexistuje právní úprava, na jejímž základě by bylo možné donutit podezřelého či obviněného, aby orgánům činným v trestním řízení zpřístupnil svůj dešifrovací klíč“, uvedl náměstek Jäger. Dodal, že zásadním limitem je ústavní zákaz nucení k sebeobviňování v trestním řízení.

Evropská komise rovněž představila nový návrh revidovaného nařízení o příslušnosti a uznávání a výkonu rozhodnutí ve věcech manželských a ve věcech rodičovské zodpovědnosti (tzv. nařízení Brusel IIa). Jedná se o stěžejní předpis v oblasti mezinárodní spolupráce v rodinných věcech a ČR vítá možnost modernizovat tento instrument, a do budoucna tak přispět k urychlení citlivých mezinárodních kauz týkajících se nezletilých dětí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

13:33 ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

Temelín i Dukovany splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životního prostředí. Takov…