Moravskoslezský kraj vyhlásí „kotlíkové dotace“. Jako jediný přispěje z vlastního rozpočtu

17.12.2015 17:37 | Zprávy

Lidé, kteří si chtějí pořídit nový, ekologický kotel, by měli od zítřka, tj. 18. prosince, sledovat úřední desku moravskoslezského krajského úřadu. Moravskoslezský kraj totiž vyhlásí dotační program „kotlíkových dotací“.

Moravskoslezský kraj vyhlásí „kotlíkové dotace“. Jako jediný přispěje z vlastního rozpočtu
Foto: Moravskoslezský kraj
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák

Jako jediný kraj v zemi přispěje ke státní dotaci žadatelům navíc pět procent ze svého rozpočtu, jeho krajský úřad vyřídí za obce administrativu a poskytne další nadstandardní služby.

Mezi občany během příštího roku rozdělí Moravskoslezský kraj zhruba půl miliardy korun na výměnu starých neekologických kotlů na pevná paliva. „Od zítřka do konce ledna budou mít zájemci o nový kotel čas, aby si promysleli, zda o dotaci požádají. Na úřední desce, webových stránkách a v dalších dokumentech se dozví veškeré informace o tom, za jakých podmínek mohou na ekologický kotel „dosáhnout“. Předkládat žádosti budou moci jednotlivé domácnosti od 1. února do 29. dubna 2016,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro evropské fondy, operační programy a regionální rozvoj Martin Sikora.

Dodal, že v roce 2016 budou moci občané čerpat prostředky na výměnu starých neekologických kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za kotle na pevná paliva, biomasu nebo kombinaci obou (vždy s emisní třídou 5+), tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle. „Výše nové dotace bude odstupňovaná podle typu kotle - 70 až 80 procent nákladů domácností z maximální částky 150 tisíc korun. Záležet bude také na tom, zda je dům v oblasti, která má se znečištěným ovzduším dlouhodobý problém. V takovém případě získá žadatel další pětiprocentní výhodu,“ upřesnil náměstek hejtmana Martin Sikora.

Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák navíc usiluje o to, aby se co nejvíce domácností rozhodlo vyměnit neekologické kotle za moderní, životnímu prostředí „vlídnější“ zdroje tepla. Oslovil proto krajské zastupitele, aby podpořili návrh navýšit dotace o dalších pět procent z rozpočtu kraje. Zastupitelé tento návrh na svém dnešním jednání schválili. „Doporučil jsem i starostům obcí a primátorům měst, aby podpořili svoje občany stejným způsobem. Nový kotel tak bude pro lidi dostupnější, skoro zadarmo,“ konstatoval hejtman Miroslav Novák.

Dodal, že pokud se obce rozhodnou přispět na výměnu kotlů ze svého rozpočtu, kraj za ně převezme veškerou administraci a obecní příspěvek předfinancuje. „Je to proto, aby žadatelé dostali vše v jedné platbě a nemuseli obcházet různé úřady. Nabídku kraje v současnosti využilo už 77 obcí,“ řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

„Zájemci v Moravskoslezském kraji se mohou dozvědět podrobnosti o novém programu také prostřednictvím specializované webové stránky, nebo k tomu zřízené telefonní linky. Zaměstnanci krajského úřadu jsou už teď žadatelům o dotaci k dispozici na pravidelných informačních dnech v jednotlivých obcích s rozšířenou působností. Poskytují jim tak přímo v místě nejen praktické informace, ale zároveň jim v případě potřeby pomohou s vyplňováním žádostí. Je to proto, aby lidé nemuseli s každým dotazem jezdit do Ostravy,“ uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík.

Moravskoslezský krajský úřad také umožní posílat žádosti o dotaci poštou, aby lidé ze vzdálenějších míst kraje nemuseli jet do krajského města s jednou obálkou.

Všechny důležité dokumenty distribuuje v listinné podobě obecním úřadům obcí s rozšířenou působností, aby ulehčil občanům, kteří nemají přístup k internetu a výpočetní technice. Kvůli kotlíkovým dotacím je zřízena také speciální telefonní linka pro dotazy, kterou může najednou obsluhovat sedm pracovníků úřadu. Existuje také speciální „kotlíková kalkulačka“, která lidem pomůže spočítat, na jakou dotaci mohou dosáhnout, a po zadání určitých parametrů i úsporu s pořízením nového kotle. Připravuje se poskytování konzultací v kanceláři v přízemí budovy krajského úřadu.

Na výměnu zhruba 80 tisíc kotlů po celé České republice je připraveno 9 miliard korun z Operačního programu Životní prostředí 2014-2020. Letos v červenci vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí první z výzev pro kraje na „kotlíkové dotace“, ve kterých Moravskoslezský kraj může celkově pro své občany získat až 1,4 miliardy korun na výměnu starých neekologických kotlů. Moravskoslezský kraj prostřednictvím krajského úřadu připravil žádost o poskytnutí podpory v rámci Operačního programu Životního prostředí 2014-2020, na základě které může získat první část finančních prostředků ve výši zhruba 470 milionů korun. Tuto žádost ministerstvo schválilo, kraj proto může vyhlásit dotační program.

Informace k připravovanému dotačnímu programu naleznou zájemci na webu www.lokalni-topeniste.cz, se svými dotazy se zároveň mohou obracet na krajskou „kotlíkovou“ linku 595 622 355 a e-mailovou adresu kotliky@msk.cz.

Formulář „Žádosti o poskytnutí dotace“ bude k dispozici ke stažení od 18. 12. 2015 na webových stránkách www.lokalni-topeniste.cz, je možné si ho vyzvednou osobně v Krajském úřadu MSK v Ostravě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Umělou inteligenci používá jen více než čtvrtina českých firem

16:14 Hospodářská komora: Umělou inteligenci používá jen více než čtvrtina českých firem

Téměř 70 procent českých firem zatím nepoužívá umělou inteligenci (AI) ve svém podnikání. Ale více n…