„Z přibližně 6 tisíc podaných žádostí se zrealizovalo něco přes 4 tisíce výměn. Přestože třetina žadatelů o kotlíkovou dotaci od svého plánu vyměnit starý kotel na tuhá paliva za ekologický z různých důvodů nakonec odstoupila, považuji kotlíkové dotace nastartované v Moravskoslezském kraji za úspěšné. Potvrzuje to i fakt, že se postupně rozšířily i do ostatních krajů,“ uvedl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.
První výzva na tzv. kotlíkovou dotaci odstartovala začátkem února 2012. Do roku 2014 pak bylo vyhlášeno dalších šest výzev, financovaných Moravskoslezským krajem a Ministerstvem životního prostředí. Poslední byla ukončena 18. září 2014, žadatelé ale měli ještě dalších devět měsíců na samotnou výměnu kotlů a předložení podkladů krajskému úřadu nebo Státnímu fondu životního prostředí.
V některých obcích se tak v letech 2012 až 2015 podařilo vyměnit přes 50 procent starých kotlů, které byly nahrazeny novými nízkoemisními kotli (obr. 1), například ve Štěpánkovicích (51%), Bolaticích (53%) nebo Kateřinicích (55%). Nejvíce výměn se uskutečnilo v největších městech kraje, tj. v Ostravě (266), Opavě (204) a Frýdku-Místku (103) (obr. 2).
„Lokální topeniště spalující nekvalitní tuhá paliva, popřípadě komunální odpady ve starém prohořívacím kotli, jsou významným zdrojem zdraví škodlivých organických látek v ovzduší, zejména karcinogenního benzo(a)pyrenu. K dalším škodlivinám produkovaných těmito zdroji patří tuhé znečišťující látky, oxid siřičitý, oxidy dusíku, oxid uhelnatý a další,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro dopravu a životní prostředí Daniel Havlík. Je přesvědčen o tom, že i když k dosažení hlavního cíle kotlíkových dotací, tedy snížení množství škodlivin vypouštěných do ovzduší, nestačí jen vyměnit kotle (důležité jsou také správná údržba kotle a jeho příslušenství včetně spalinových cest, používání jen kvalitního certifikovaného paliva pro daný kotel, kvalita obsluhy a další faktory), je výměna starých kotlů za nové nízkoemisní významný a důležitý první krok k tomu, aby se emise z lokálního vytápění domácností začaly postupně snižovat.
Dokazuje to i odkad těchto emisí v ovzduší (výpočty prováděné podle metodiky Ministerstva životního prostředí) zveřejněný v loňském roce.
„Z výsledků vyplynulo, že se nám díky zrealizované kotlíkové dotaci z let 2012 až 2015 podařilo snížit například emise benzo(a)pyrenu o zhruba 70 kilogramů, což je více než vyprodukoval těžký průmysl v Moravskoslezském kraji za celý rok 2013,“ doplnil náměstek hejtmana Daniel Havlík.
Obr. č.1: Znázorňující procento realizovaných výměn z celkového počtu kotlů na tuhá paliva dle jednotlivých obcí |
Obr. č.2: Znázorňující celkový počet realizovaných výměn kotlů dle jednotlivých obcí |
|
|
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva