Výletníci mohou podniknout virtuální výlet díky novým webovým stránkám, nebo se vydat se speciálním cestovatelským deníkem v ruce „do terénu“.
„Tato úžasná objevitelská pouť seznamuje se zajímavostmi i historií regionu, a to hlavně prostřednictvím historických osobností a jejich příběhů. Hraběnka Walburga z kunínského zámku byla neobyčejně zajímavá dáma. Její tři děti zemřely ještě jako maličké, a tak se hraběnka rozhodla nabídnout péči, ale hlavně vzdělání jiným dětem. Na kunínském zámku se tak například vzdělával František Palacký,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a doplnil, že regionem kromě hraběnky provázejí také například zmiňovaný František Palacký nebo Leoš Janáček.
Cestovatelské deníky obsahují kromě zajímavých informací o vybraných lokalitách také hravé úkoly, a tak děti v areálu zámku Kunín hledají erb Walburgů, počítají schody nebo si doma podle návodu vyrobí pečetidlo. V kostele, kde byl pokřtěn František Palacký budou přepisovat datum vzniku kostela z římských na arabské číslice. Projekt Moravskoslezský kraj, historie a já zavede rodiny s dětmi nebo kulturní turisty také do hukvaldské obory k Janáčkově lavičce nebo je seznámí s Janáčkovým notovým ručním zápisem. Cestovatelské deníky budou k zakoupení na pokladnách zapojených muzeí a v GVUO.
Garantem projektu je Galerie výtvarného umění v Ostravě, která na něj získala od Moravskoslezského kraje jeden a půl milionu korun. GVUO na projektu spolupracovala také s dalšími krajem zřizovanými institucemi – Muzeem Novojičínska, Muzeem Těšínska, Muzeem Beskyd ve Frýdku-Místku a Muzeem v Bruntále, které pro webovou prezentaci zapůjčily své sbírkové předměty.
„Velmi důležitou částí projektu je webový katalog, který představuje nejzajímavější muzejní sbírkové předměty. Vizuálně je velmi přitažlivý, protože vznikl s využitím nejmodernějších informačních technologií, využívá 3D prezentace a prvky rozšířené i virtuální reality. Mnohé z předmětů jsou skenovány nejmodernějším skenerem, který má GVUO k dispozici, takže je možné si vybraná díla prohlédnout ze všech stran i úhlů do nejmenších detailů,“ řekl náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo s tím, že webové stránky jsou inspirativní i pro učitele a školáky, kterým pomohou poutavým způsobem zpřístupnit kulturní dědictví a třeba je i přivedou k vlastním aktivitám. K tomu jim poslouží i pracovní listy, které je hravým způsobem vtáhnou do děje.
„Celý projekt je vizuálním románem, cestou rozkrývaní osudů a významů jednotlivých postav a objevování předmětů i míst, které jsou s nimi spojeny. Jednotlivé webové stránky, ať jsou to příběhy osob, jejich předmětů nebo oblíbených míst, vytvářejí pomyslnou myšlenkovou mapu. Návštěvník, malý badatel i kulturní turista, tak objeví informace, které plasticky a zároveň přitažlivou formou zpřítomní ducha místa, dobu a inspirativní osobnosti,“ uzavřel ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Jiří Jůza.
Projekt Moravskoslezský kraj, historie a já zve na objevitelskou pouť po Moravskoslezském kraji, zavede na hrady a zámky, rodné domy, muzea a galerii, památníky, parky a obory, města a obce a jiné významné lokality. Provádí známými místy, jak jsou například Kunín, Hodslavice, Vražné-Hynčice, Hukvaldy, Bruntál, Sovinec, Nový Jičín, Frenštát pod Radhoštěm i Ostrava. Seznamuje s příběhy hraběnky Marie Walburgy, Františka Palackého, Johanna Gregora Mendela, Augustina Hückela, Leoše Janáčka, Evžena Rakouského, Františka Jurečka, Albína Poláška, Sigmunda Freuda, Jana Amose Komenského. Vybrané osobnosti se buď v Moravskoslezském kraji narodily, nebo zde strávily důležitou část svého života. Více informací ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva