NKÚ: Úřad vlády a MZV financovaly české předsednictví v Radě EU bez významných nedostatků, s jednou výjimkou

18.11.2024 10:17 | Tisková zpráva

Předsednictví České republiky v Radě Evropské unie v roce 2022 stálo celkem 2,033 mld. Kč. Z toho Úřad vlády (ÚV) a Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) na předsednictví vydaly celkem 913,7 mil. Kč. Při kontrole vzorku výdajů těchto dvou institucí nebyly zjištěny významné nedostatky.

NKÚ: Úřad vlády a MZV financovaly české předsednictví v Radě EU bez významných nedostatků, s jednou výjimkou
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Podle NKÚ oba úřady naplánovaly a čerpaly v letech 2020 až 2023 peněžní prostředky na zajištění předsednictví v souladu se stanovenými prioritami, podle schválené struktury výdajů a na základě skutečných a doložených potřeb. Úřad vlády byl centrálním koordinátorem předsednictví a zadával finančně nejvýznamnější veřejné zakázky. Při jejich kontrole odhalil NKÚ jeden případ, kdy ÚV neprovedl zadávací řízení.

Na kontrolním vzorku 23 veřejných zakázek NKÚ ověřil, že ÚV a MZV postupovaly v souladu s právními předpisy. Výjimku tvořil jeden případ: Úřad vlády porušil zákon o zadávání veřejných zakázek, když na pořízení technického vybavení za cca 39 mil. Kč určeného pro neformální summit na Pražském hradě neprovedl zadávací řízení. Podle NKÚ se jedná o skutečnost nasvědčující porušení rozpočtové kázně.

Anketa

Chovají se obchodní řetězce v ČR poctivě?

hlasovalo: 5140 lidí

Úřad vlády a MZV prováděly v rozpočtu předsednictví úpravy. NKÚ zjistil, že při tom vycházely z reálných potřeb vzniklých v průběhu předsednictví, že úpravy byly odůvodněné a věcně souvisely s předsednictvím.

Pro zajištění přípravy a realizaci celého předsednictví bylo na obou úřadech vytvořeno 97 dočasných systemizovaných míst. Jak NKÚ ověřil, tato dočasně zřízená pracovní místa byla po skončení předsednictví zrušena. V rámci celého předsednictví vytvořily zapojené resorty celkem 211 dočasných pozic.

NKÚ provedl mezinárodní srovnání výdajů na přípravu a zajištění předsednictví v Radě EU. Porovnal patnáct vybraných členských států, které pořádaly předsednictví v letech 2013 až 2023 – Německo, Španělsko, Francii, Švédsko, Rakousko, Chorvatsko, Česko, Slovinsko, Rumunsko, Estonsko, Finsko, Portugalsko, Litvu, Slovensko a Bulharsko. Šlo o vlastní šetření NKÚ na základě informací získaných z veřejně dostupných zdrojů. Přes omezenou srovnatelnost dostupných dat došli kontroloři k závěru, že se výdaje na české předsednictví pohybují těsně pod průměrem posuzovaných zemí EU.

Členské státy EU se opakovaně vždy po 13 letech ujímají předsednictví, které trvá šest měsíců. ČR předsedala Radě EU již dvakrát – od 1. července do 31. prosince roku 2022 a v 1. polovině roku 2009.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Marek Benda byl položen dotaz

Umíte si představit sebe jako pracujícího v průmyslu či zemědělství?

Vnímám Vás jako syna svého otce, od školy zabydleného v politice a parlamentu. Uměl byste přežít jako pracující v průmyslu nebo zemědělství. Umíte opustit bublinu parlamentních či senátních poslanců? Proč neinicujete odbourání výhod poslanců - viz poslanci za 1. republiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

ČEZ myslí v předstihu na recyklaci fotovoltaik, nová linka firmy Dekonta zvládne 2 tisíce tun panelů za rok

11:49 ČEZ myslí v předstihu na recyklaci fotovoltaik, nová linka firmy Dekonta zvládne 2 tisíce tun panelů za rok

Současně s výstavbou nových fotovoltaických elektráren ČEZ odpovědně uvažuje nad celým životním cykl…