Jazýček jadranský je až 60 centimetrů vysoká orchidej. Líbí se ji na teplých, ale polostinných místech, jako jsou například rozvolněné lesostepi, světlá místa listnatých lesů nebo jejich okrajů. V době kvetení, na přelomu června a července, je nápadná svojí okolo půl metru vysokou lodyhou. Ta je porostla řídkým květenstvím složeným z vícebarevných, neobvykle tvarovaných květů. V Česku roste už jen velmi vzácně.
Přímo v Podyjí tuto nápadnou orchidej odborníci uvádějí ve svých knihách z první poloviny 20. století. Naposledy Vratislav Drlík ve své Květeně Znojemska z počátku padesátých let. „Jazýček v této knize ale charakterizuje jako vzácný a pro svůj herbář již ani nesebral dokladovou položku. Od té doby o jeho výskytu na Znojemsku nejsou žádné zprávy. Botanici po něm na příhodných lokalitách marně pátrají od vzniku národního parku. Letos se ho ale podařilo objevit poprvé,“ říká botanička Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.
Vzácná orchidej jazýček jadranský roste v severní Itálii, Slovinsku, Chorvatsku, západním Maďarsku, Rakousku a na Slovensku. Na jihozápadní Moravě dosahuje nejsevernější hranice svého areálu. "Přímo v národním parku druh dříve rostl na Šobesu, kde byl s jistotou dokumentován v roce 1921," vysvětluje botanik Radomír Němec.
Jazýček jadranský se v Podyjí objevil poprvé po sedmdesáti letech
(foto: Luděk Čech / Archiv Správy Národního parku Podyjí)
Objev se odborníkům podařil v rámci floristického kurzu České botanické společnosti. Na Znojemsku se ho letos zúčastnilo na 150 lidí a devět ze zhruba padesátky jeho tras vedlo přímo do národního parku. „Botanikům se tak mimo jiné podařilo potvrdit výskyt řady vzácných druhů, jako je například vítod hořký, kýchavice černá, jarva žilnatá nebo pryšec hranatý. Mnohé druhy byly pak nalezeny na nových lokalitách. K těm patří třeba kosatec různobarvý, hlaváč šedavý nebo třemdava bílá,“ dodává Reiterová.
V Národním parku Podyjí a Thayatal právě probíhá rozsáhlý výzkum cévnatých rostlin, v rámci kterého dochází k revizi nálezů. "Z Podyjí nyní známe přes 1300 druhů cévnatých rostlin. Řada druhů vymizela, další se k nám rozšířily a některé se po mnoha letech vrací jako právě jazýček jadranský," říká Němec. Koncem tohoto roku by měl být výzkum završen publikací s mapami rozšíření druhů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva