NPÚ: Historické město roku 2018 – do celostátního kola postupuje Lomnice nad Popelkou

22.01.2019 7:33 | Zprávy

Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Vítěz celostátního kola soutěže se stává držitelem titulu Historické město roku. Do krajského kola soutěže se v letošním roce přihlásila tři města. Vítězem se stala Lomnice nad Popelkou. Držitelem pomyslné stříbrné medaile se stal Nový Bor.

NPÚ: Historické město roku 2018 – do celostátního kola postupuje Lomnice nad Popelkou
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Hodnotící odborná komise složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska zasedala 17. ledna 2019. Vyhodnotila přihlášky a návštěvy měst Lomnice nad Popelkou, Jilemnice a Nového Boru.

"Je potěšitelné, že města v Libereckém kraji přistupují svědomitě k péči o kulturní dědictví. Každoročně Národní památkový ústav společně s dalšími partnery musí konstatovat, že péče o městské památkové zóny je na vysoké úrovni a dále se rozvíjí, a to nejen v samotné obnově historických objektů, ale i v jejich prezentaci. “ konstatoval Miloš Krčmář, ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Liberci.

Jako krajský vítěz bylo komisí jednomyslně vyhodnoceno město Lomnice nad Popelkou, které získalo vavřínový věnec již v roce 2015. Na 2. příčce se umístil Nový Bor, vítěz loňského roku. Na 3. místě se s rozdílem jednoho bodu umístila Jilemnice.

Lomnice nad Popelkou patří mezi města, která se dlouhodobě aktivně zapojují do Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ). Navzdory tomu, že Lomnice patří mezi menší města s omezenými rozpočtovými možnostmi, podařilo se zde v uplynulých letech dlouhodobou a koncepční prací výrazně zlepšit vzhled městské památkové zóny. Zmínit zaslouží mimo jiné rozsáhlá oprava muzea, hlavního městského hřbitova a navrácení dvou nových zvonů do dřevěné zvonice a oprava stávajícího třetího zvonu. Nutno zdůraznit neustálou pokračující snahu o zlepšování péče o MPZ a navazujících veřejných prostor, kdy došlo kupříkladu k rozsáhlé obnově Karlovského náměstí. V neposlední řadě je třeba ocenit intenzivní a kvalitní publikační činnost městské samosprávy a značný podíl finančních prostředků z rozpočtu města, který je věnován systematické obnově a vylepšování prostředí MPZ.

Přehled umístění měst v hodnocení na krajské úrovni:

  1. Lomnice nad Popelkou 253 bodů
  2. Nový Bor 241 bodů
  3. Jilemnice 240 bodů

Vítězové krajských kol obdrží z programu regenerace 100 000,- Kč a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže získá, kromě práva užívat příslušný rok titul „Historické město roku“, hlavní cenu 1 000 000 korun, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců.

Slavnostní vyhlášení cen proběhne v dubnu 2019 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón byl ustaven vládním usnesením z března 1992 jako nástroj záchrany a rozvoje historických jader měst a obcí. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS). Více informací o programu regenerace naleznete rovněž na webových stránkách Ministerstva kultury (ZDE).

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je v Libereckém kraji naplňovat poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Liberci zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu a podílí se na vydávání časopisu Fontes Nissae, organizuje cyklus přednášek Památky kolem nás v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Další informace najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

22:08 Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

V peklo s čerty i Mikulášem se na přelomu listopadu a prosince změní tři zpřístupněné jeskyně –Výpus…