Na oběžné dráze Země je už čtvrtá družice z evropského programu Copernicus

01.05.2016 8:16 | Zprávy

V pondělí 25. dubna ve 23:02 SEČ byla z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně na nosné raketě Sojuz na oběžnou dráhu Země vynesena již čtvrtá družice z evropského programu Copernicus.

Na oběžné dráze Země je už čtvrtá družice z evropského programu Copernicus
Foto: Archiv
Popisek: Země

Plánovaný start se kvůli povětrnostním podmínkám několikrát přesunul z pátku na pondělí 25. dubna. Družici Sentinel 1B vyvinula Evropská kosmická agentura v rámci evropského programu pro monitoring životního prostředí a bezpečnosti. Veškerá data z družic Sentinel jsou poskytována bezplatně a otevřeně, což poskytuje uživatelům příležitost pro otevřený dálkový průzkum Země.

Po dosažení oběžné dráhy ve výšce 693 km se připojila ke svému identickému dvojčeti – satelitu Sentinel 1A, který je již na oběžné dráze od 3. dubna 2014. Oba tyto satelity budou společně obíhat Zemi a zajistí tak v páru snímkování Země v časovém intervalu pro Evropu jeden až tři dny pro Evropu. Tím se zkrátí dosavadní dostupnost dat jednou za 10 dnů. Úkolem párových družic Sentinel 1A a 1B je za každého počasí, ve dne, v noci poskytovat radarová data a služby pro sledování pevniny a oceánů, zejména sledování pohybů zemského povrchu, vlhkosti půdy, zemědělských plodin, nežádoucích pohybů infrastruktur, ale i sledování výskytu mořského ledu a stavu polárních oblastí. Družice budou pořizovat data s prostorovým rozlišením od 5 do 40 metrů. Více informací o startu Sentinel 1B najdete zde.

Na videozáznam startu se můžete podívat na této internetové adrese.

Pro Českou republiku je velmi cenné využití v oblasti krizového řízení, např. při povodních, dále při sledování deformací terénu (až s milimetrovou přesností). Důležité je rovněž mapování lesních porostů, monitorování zemědělských plodin, sledování rozsahu sněhové pokrývky či dopadu klimatické změny. Výhodou radarových snímků je, že umožňují snímkování i při vysoké oblačnosti. Předností je i četnost opakování snímkování ze stejné pozice.

Start další párové družice z řady Sentinel, tentokrát Sentinelu 2B se naplánuje ještě letos v létě.

Otevřená data zdarma v programu Copernicus - příležitost pro široké spektrum uživatelů

Program Copernicus stojí v rámci evropských kosmických programů vedle známého navigačního programu Galileo. Copernicus však slouží především k pozorování povrchu Země a jeho hlavním cílem je poskytovat spolehlivá a včasná prostorová data především pro podporu ochrany životního prostředí a zajišťování civilní bezpečnosti. Program nabízí široké spektrum využití dat, která jsou poskytována na zcela otevřeně a bezplatně v oblastech monitoringu životního prostředí, zemědělství, dopravy, územního rozvoje, krizového řízení a bezpečnosti nejen na úrovni státní správy, ale i krajů, akademie prostřednictvím vědecko-výzkumných projektů a zapojení průmyslu skrze služby a aplikace tvořené nad daty z dálkového průzkumu Země.

V tomto programu bude na oběžnou dráhu od roku 2014 postupně vyneseno všech 6 párových družic Sentinel. Nad daty bylo vytvořeno 6 základních služeb, další služby a aplikace vytváří komerční sféra. Pro Evropu znamená program Copernicus zásadní krok v kosmických aktivitách je prostředníkem pro nezávislost Evropy na datech druhých poskytovatelských států. Více informací o programu Copernicus najdete zde.

Gestorem programu Copernicus, který provozuje Evropská unie ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou, je Ministerstvo životního prostředí v přímé spolupráci s Ministerstvem dopravy [1]. Více informací o spolupráci na národní úrovni zde.

Poznámky:
[1] Účast MŽP na programu vychází z usnesení vlády č. 103/2014.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Pracovníky Dukovan čeká nejrozsáhlejší letošní preventivní cvičení

16:33 ČEZ: Pracovníky Dukovan čeká nejrozsáhlejší letošní preventivní cvičení

Na konci pracovního týdne čeká energetiky jedno z nejnáročnějších preventivních cvičení, které energ…