Nadace ČEZ: Alej vzpomínek v Ralsku se rozrostla o další jabloně a hrušně původních odrůd

14.11.2023 16:03 | Tisková zpráva

Dalších šedesát ovocných stromů, původních regionálních odrůd jabloní a hrušní, se vrací do míst zaniklých obcí v Geoparku Ralsko. Jedná se již o čtvrtou etapu rozsáhlého projektu „Alej vzpomínek“, jejíž výsadbu realizuje od roku 2020 vždy na podzim Národní Geopark Ralsko společně s přihlášenými dobrovolníky. Ti přiložili ruce k dílu již v sobotu 11. listopadu, následně se v průběhu týdne postarají o zbylou výsadbu studenti z Gymnázia Mimoň a Gymnázia Mnichovo Hradiště. Stejně jako v předchozích třech letech podpořila „Alej vzpomínek“ v rámci grantu Stromy Nadace ČEZ, a to v požadované výši 85 200 korun.

Nadace ČEZ: Alej vzpomínek v Ralsku se rozrostla o další jabloně  a hrušně původních odrůd
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

„Vzhledem k předchozímu dlouholetému fungování vojenského výcvikového prostoru jediné, co po zaniklých obcích zbylo, jsou kromě sklepů a starých studen již přestárlé ovocné stromy. Projekt Alej vzpomínek má proto za cíl obnovit historické aleje v místech zaniklých obcí a zároveň zachránit původní a prakticky i unikátní regionální odrůdy jabloní a hrušní. Na základě jejich každoročně aktualizovaného mapování jsou odebírány rouby vhodným odrůdám a ty se naroubují na vysokokmeny. Je málem neuvěřitelné, co vše dokázaly staré stromy, jež bývalým hospodářům poskytovaly stín a ovoce, bez veškeré péče přežít. Bez mála půlstoletí působení tří různých armád, které srovnaly se zemí více než 17 obcí včetně kostelů a hřbitovů, a další tři desítky let života v divočině. Nyní mají prostřednictvím naroubovaných stromů šanci vrátit se v plné síle tam, kam patří,“ říká Lenka Mrázová, ředitelka Geoparku Ralsko, o.p.s.

Mezi staré odrůdy se počítají ty, které byly vyšlechtěné před rokem 1945. K jejich přednostem většinou patří větší odolnost vůči chorobám a mrazu a adaptace na horší klimatické i půdní podmínky. Geopark Ralsko tak vrací do krajiny stromy, které tam kdysi obyvatelé zaniklých vsí sázeli a pečovali o ně. Regionální odrůdy jsou přitom průběžně určovány ve spolupráci s českými a saskými pomology. Někdy je to ovšem už velmi obtížné, protože nikde jinde nemají srovnání. I tak už od roku 2016 evidují v Geoparku Ralsko více než 300 stromů ze zaniklých obcí. V únoru 2022 a 2023 tak byly odebrány rouby a zapěstovány na vysokokmeny původní odrůdy hrušní: Merodova máslovka (zaniklá obec Medný), Salisburyova, Eliška, Esperova máslovka (zaniklá obec Proseč); jabloně: Kožená zimní reneta (zaniklá obec Medný), Královnino, Baumanova reneta (zaniklá obec Kostřice), Kleinerherrnapfel, Zuccalmagliova reneta (zaniklá obec Proseč).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Speed Marathon 2025

7:33 Policie ČR: Speed Marathon 2025

Zapojte se do výběru míst, kde budou policisté v rámci Speed Marathonu dohlížet na bezpečnost a plyn…