Nadace ČEZ: Alej vzpomínek v Ralsku se rozrostla o další jabloně a hrušně původních odrůd

14.11.2023 16:03 | Tisková zpráva

Dalších šedesát ovocných stromů, původních regionálních odrůd jabloní a hrušní, se vrací do míst zaniklých obcí v Geoparku Ralsko. Jedná se již o čtvrtou etapu rozsáhlého projektu „Alej vzpomínek“, jejíž výsadbu realizuje od roku 2020 vždy na podzim Národní Geopark Ralsko společně s přihlášenými dobrovolníky. Ti přiložili ruce k dílu již v sobotu 11. listopadu, následně se v průběhu týdne postarají o zbylou výsadbu studenti z Gymnázia Mimoň a Gymnázia Mnichovo Hradiště. Stejně jako v předchozích třech letech podpořila „Alej vzpomínek“ v rámci grantu Stromy Nadace ČEZ, a to v požadované výši 85 200 korun.

Nadace ČEZ: Alej vzpomínek v Ralsku se rozrostla o další jabloně  a hrušně původních odrůd
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

„Vzhledem k předchozímu dlouholetému fungování vojenského výcvikového prostoru jediné, co po zaniklých obcích zbylo, jsou kromě sklepů a starých studen již přestárlé ovocné stromy. Projekt Alej vzpomínek má proto za cíl obnovit historické aleje v místech zaniklých obcí a zároveň zachránit původní a prakticky i unikátní regionální odrůdy jabloní a hrušní. Na základě jejich každoročně aktualizovaného mapování jsou odebírány rouby vhodným odrůdám a ty se naroubují na vysokokmeny. Je málem neuvěřitelné, co vše dokázaly staré stromy, jež bývalým hospodářům poskytovaly stín a ovoce, bez veškeré péče přežít. Bez mála půlstoletí působení tří různých armád, které srovnaly se zemí více než 17 obcí včetně kostelů a hřbitovů, a další tři desítky let života v divočině. Nyní mají prostřednictvím naroubovaných stromů šanci vrátit se v plné síle tam, kam patří,“ říká Lenka Mrázová, ředitelka Geoparku Ralsko, o.p.s.

Mezi staré odrůdy se počítají ty, které byly vyšlechtěné před rokem 1945. K jejich přednostem většinou patří větší odolnost vůči chorobám a mrazu a adaptace na horší klimatické i půdní podmínky. Geopark Ralsko tak vrací do krajiny stromy, které tam kdysi obyvatelé zaniklých vsí sázeli a pečovali o ně. Regionální odrůdy jsou přitom průběžně určovány ve spolupráci s českými a saskými pomology. Někdy je to ovšem už velmi obtížné, protože nikde jinde nemají srovnání. I tak už od roku 2016 evidují v Geoparku Ralsko více než 300 stromů ze zaniklých obcí. V únoru 2022 a 2023 tak byly odebrány rouby a zapěstovány na vysokokmeny původní odrůdy hrušní: Merodova máslovka (zaniklá obec Medný), Salisburyova, Eliška, Esperova máslovka (zaniklá obec Proseč); jabloně: Kožená zimní reneta (zaniklá obec Medný), Královnino, Baumanova reneta (zaniklá obec Kostřice), Kleinerherrnapfel, Zuccalmagliova reneta (zaniklá obec Proseč).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Domov Bez zámků Tuchořice otevřel pro své klienty novou budovu

20:16 Ústecký kraj: Domov Bez zámků Tuchořice otevřel pro své klienty novou budovu

Domov „Bez zámků“ Tuchořice, příspěvková organizace, otevřel novou budovu. Výstavba nové budovy je s…