„Dosud bylo přecházení vozovky otázkou rychlosti a odvahy, nic bezpečného pro starší či zdravotně hendikepované osoby nebo děti,“ vysvětlil starosta Otic Vladimír Tancík, proč na nový přechod sháněl peníze. Budou ho podle něj využívat nejen místní, ale i návštěvníci obce, kteří chodí sportovat do nedalekého areálu nebo na Naučnou stezku Hvozdnice s cyklostezkou. „V minulosti došlo v tomto úseku k několika dopravním nehodám, naštěstí bez zranění,“ dodal starosta.
Náklady na vybudování přechodu by se vyšplhaly mnohem výše, nebýt prozíravosti realizátora. „Vyhráli jsme tady výběrové řízení na realizaci Oranžového přechodu už před dvěma lety. Starosta tehdy naznačil, že frekvence dopravy v obci se stále zvyšuje a že počítá s vybudováním dalšího přechodu, ať už na něj sežene peníze nebo ho zaplatí obec. Tak jsme prozíravě nakoupili materiál dopředu, dnes by to bylo mnohem dražší,“ vysvětlil náměstek ředitele Technických služeb Opava Martin Girášek.
Budování bezpečných přechodů patří mezi dlouhodobé priority energetiků. „Moderní osvětlení přechodu zvyšuje bezpečnost chodců o 65 procent. To je jeden z důležitých argumentů odborníků, díky kterému se programu Oranžové přechody věnujeme dlouhodobě,“ vysvětlila ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková, proč se energetici na tuto problematiku zaměřují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva