Ten bude na rozdíl od minulých sezon znovu koncentrovaný pouze do období měsíce října, a navrátí se tak k původnímu impulzu vzniku festivalu, připomenutí narozenin Václava Havla. Síla humanismu, otázka etických a morálních hodnot v dnešním světě, podpora pronásledovaných umělců, kteří svou tvorbou statečně bojují za svobodu, to vše jsou trvalé hodnoty odkazu této mimořádné osobnosti i pražského festivalu a v dnešních dnech je více než kdy jindy nutné si je znovu připomínat.
Letošní program je zároveň úzce spjatý s cíli a plány nového uměleckého vedení, mezi které patří vstup činoherních představení do budovy Státní opery. V tomto prostoru se uskuteční hostování Slovenského národního divadla s inscenací Bál. Působivý svět povídek spisovatelky Boženy Slančíkové-Timravy připravil Michal Vajdička a diváci budou mít možnost nahlédnout současnýma očima do nelítostného mikrosvěta vztahů na malé vsi. Téma hluboké vášně a odcizení se stává také předznamenáním inscenace Hordubal podle novely Karla Čapka, kterou Michal Vajdička připravuje pro Národní divadlo, už v pozici jeho kmenového režiséra. Festivalové hostování slovenského souboru je zároveň dalším příspěvkem k prohloubení plánované užší spolupráce mezi bratislavským a pražským Národním divadlem.
Hvězdou světového formátu je bezesporu Ivan Vyrypajev. Původem ruský dramatik a režisér, jehož hry Kyslík, Nesnesitelně dlouhá objetí nebo Opilí jsou dobře známy i českým divákům, přiveze na festival svou autorskou inscenaci 1,8 M, kterou připravil ve varšavském divadle Nowy Teatr. Mezinárodní projekt s tématem politických procesů v Bělorusku vychází z autentických dokumentů a stává se nesmlouvavou obžalobou totalitního režimu a důležitým příspěvkem k tématu nesvobody a odvahy umělce. Představení, ve kterém se mluví bělorusky, polsky a rusky, proběhne v překladu do češtiny a následovat mu bude setkání s autorem. V rámci doprovodných programů se uskuteční také workshop pro studenty režie. S Ivanem Vyrypajevem v současné době jednáme o budoucí umělecké spolupráci, a čeští diváci se tak výhledově mohou těšit na novou autorskou inscenaci, vytvořenou exkluzivně pro Národní divadlo.
Dalším mimořádným zahraničním tvůrcem, kterého přivítají Pražské křižovatky, bude francouzský režisér a herec Arthur Nauzyciel. Ředitel bretaňského národního divadla uvede ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze promítání záznamu své inscenace Dáma s kaméliemi a po jeho skončení se zúčastní debaty s diváky. Návštěvníci tak budou mít možnost sledovat tvorbu režiséra, který připravuje pro Stavovské divadlo slavnou, ve své době skandální hru Arthura Schnitzlera Rej.
Věříme, že i letošní pátý ročník Pražských křižovatek nabídne kvalitní divácké zážitky a setkání s osobitými tvůrci, a potvrdí tak výjimečné postavení tohoto festivalu – křižovatky divadelních a uměleckých cest, ve které se protíná umění s naléhavostí potřeby svobody slova a ducha.
Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky 2022: 15.–20. října 2022
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva