To vše přispělo k dalšímu úspěšnému roku i rekordní návštěvnosti, kdy si Muzejní komplex i další budovy Národního muzea prohlédlo 1 145 334 návštěvníků, což je o téměř 140 tisíc více než v roce předešlém. I letošní rok bude v Národním muzeu plný novinek. Dvěma výstavami připomene 200. výročí narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany a návštěvníky pozve do pravěku za lovcem mamutů Eduardem Štorchem.
O téměř 140 tisíc více návštěvníků než v roce 2022 si loni prohlédlo stálé expozice a výstavy nejen v Historické a Nové budově Národního muzea, ale také například v Náprstkově muzeu, Českém muzeu hudby, Národopisném muzeu, v Muzeu Antonína Dvořáka a dalších budovách.
Největším výstavním projektem zahájeném v adventním čase loňského roku byla mezinárodní výstava Baroko v Bavorsku a v Čechách představující unikátní barokní poklady poprvé vystavené společně na jednom místě. Až do 8. května letošního roku si mohou návštěvníci v Historické budově prohlédnout originální umělecká díla evropského významu z období sta let 17. a 18. století. Česko-bavorská zemská výstava přináší barokní skvosty od zahraničních i českých zapůjčitelů, ale i ze sbírek Národního muzea. Vzácná přehlídka unikátních uměleckých předmětů nabízí jedinečný soubor exponátů z oborů architektury, malířství, sochařství, hudby, divadla či vědy.
Od listopadu je až do konce května příštího roku k vidění také nová výstava v Českém muzeu hudby na Malé Straně s názvem Na turné. Výstava představuje historii i současnost putování hudebníků od potulných harmonikářů až po známé hudební skladatele, operní divy a současné kapely s jejich koncertními šňůrami. Hudební cestovatele návštěvníkům přiblíží dobové předměty jako lodní lístek Antonína Dvořáka, cestovní pas Emy Destinnové či bunda z koncertu Rolling Stones na pražském Strahově. Také Náprstkovo muzeum uvedlo na jaře novou výstavu s názvem Emil Holub, která připomíná osobnost slavného českého světoběžníka. Na pozadí konfrontace legendy, mýtu a reality a kontrastu cestovatelových úspěchů i selhání prezentuje exponáty z Holubových výprav, které si mohou návštěvníci přijít prohlédnout až do konce května letošního roku. Mezi nejnavštěvovanější patřila v loňském roce také výstava První dámy – móda a styl, která přiblížila dobové i současné trendy a rozdílnost vkusu manželek český a československých prezidentů. Národní muzeum též ve své Historické budově přivítalo vzácnou návštěvu z Moravy – Věstonickou venuši, na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla.
Především dětské návštěvníky přivedl do Nové budovy Národního muzea nový, unikátní koncept otevřený zjara loňského roku, kterým je Dětské muzeum. V plně interaktivním prostoru si děti mohou hrát a poznávat svět prostřednictvím exponátů, které si mohou osahat, vyzkoušet, jak co funguje, rozpoznávat vůně. Expozicí je provedou ilustrace, audiovizuální projekce a obrázkové manuály. Jedinečná je také interaktivní stěna či speciální workshopová místnost využívaná také školami v rámci vzdělávacích programů, během nichž navštívilo Muzejní komplex 19 736 žáků od mateřských až po střední školy, což je o téměř tři tisíce víc než v roce 2022.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva