Národní zemědělské muzeum: Letenské prase a masopustní veselice už příští sobotu

19.01.2025 22:08 | Tisková zpráva

Zajímá vás, jak vypadalo historické řeznické náčiní? Jak se připravují zabijačkové speciality dnes? Zveme na Letenské prase a Letenský masopust nejen k připomenutí masopustních tradic v sobotu 25. ledna od 10 do 17 hodin do Národního zemědělského muzea v Praze.

Národní zemědělské muzeum: Letenské prase a masopustní veselice už příští sobotu
Foto: nzm.cz
Popisek: Národní zemědělské muzeum - logo

„Návštěvníkům chceme nejen připomenout tradiční zvyky spojené se zabijačkou a masopustem, ale také je seznámit s historií řeznického řemesla a informovat o tom, jaká plemena prasat se u nás chovají a jakou potřebují péči,“ zve na program ředitel pražského NZM Josef Praks.

Program začne úderem desáté dopolední na muzejním dvoře Národního zemědělského muzea. Návštěvníci budou mít možnost si v ohradě na dvorku prohlédnout živá selátka pastvinného plemene mangalica, kterým se také říká vlnitá prasata.

Během dopoledne i odpoledne proběhnou ukázky bourání a přípravy zabijačkových specialit s řeznickým mistrem Radkem Janoutem z řeznictví U Bejka. Další kulinární workshopy inspirované starými recepturami budou probíhat v Gastrostudiu pod vedením zkušených lektorů Staré gardy Asociace kuchařů a cukrářů. Přihlášení doporučujeme dopředu ZDE.

Anketa

Chcete, aby se koalice STAČILO! dostala do Poslanecké sněmovny?

93%
hlasovalo: 13036 lidí

Chcete se dozvědět něco více z historie řeznického řemesla a zajímavosti z chovu prasat? Zveme na komentovanou prohlídku O lidu řeznickém a zabijačkových hodech s kurátorkou NZM Lucií Kubáskovou a také přednášky, které si návštěvníci budou moci poslechnout v Objevovně ve 2. patře muzea. S Pavlem Nevrklou z Mendelovy univerzity v Brně o tom, Co vám o prasatech neřekli a s Gudrun Illmann z Výzkumného ústavu živočišné výroby zjistíte, zda se u nás prasata opravdu mají Jako prase v žitě.

Děti i dospělí se mohou zapojit do vědomostního kvízu – takzvané řeznické stezky, která je provede řeznickou tematikou po jednotlivých expozicích muzea. Kdo odevzdá vyplněný kvíz, bude v průběhu dne bude moci ve slosování soutěžit o ceny – zabijačkové speciality.

Pro děti bude připravena pohádka Čmelák brundibár v podání divadélka Had. Dětský folklorní soubor Kytice návštěvníkům představí svoji ukázku masopustních lidových tanců a písní.

Odpoledne okolo 15. hodiny se muzeum stane dějištěm masopustního reje – do muzea dorazí tradiční letenský masopustní průvod maškar a proběhne slavnostní zakončení průvodu se zakopáním basy. K tanci a poslechu zahraje svůj masopustní výběr dechovkových písní Řeznická kapela, uskupení amatérských hudebníků a zároveň profesionálních řezníků.

Po celou dobu si bude možné zakoupit tradiční zabijačkové speciality – jitrnice, jelita, tlačenka, škvarky, ovar, zabijačkovou polévku a další dobroty.

Akci Letenské prase pořádá Národní zemědělské muzeum Praha ve spolupráci se spolkem Ty-já-tr, který je organizátorem Letenského masopustu.

Termín konání:
25. 1. 2025 10:00–17:00

Vstupné:
dospělí: 100 Kč
děti od 3 let, studenti a senioři nad 65 let: 50 Kč
děti do 3 let vstup zdarma

V masopustních kostýmech je vstup na akci zdarma.

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. Virtuální prohlídku NZM najdete ZDE, více informací ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Hospodářská komora: CHKO Soutok přinese zvýšenou administrativu a finanční zátěž Břeclavsku

7:23 Hospodářská komora: CHKO Soutok přinese zvýšenou administrativu a finanční zátěž Břeclavsku

Vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok přinese Břeclavsku zvýšenou administrativní a fina…