Nejmladší hříbě v rezervaci dnes pokřtila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová

28.05.2017 13:30 | Zprávy

Křtiny nejmladšího hříběte se dnes ráno uskutečnily v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Hřebečka, který dostal jméno Krodo, pokřtila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Nejmladší hříbě v rezervaci dnes pokřtila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová
Foto: Michal Köpping
Popisek: Hříbě divokého koně

„Jsem ráda, že se divokým koním na pastvinách v Milovicích daří. Hřebečkovi přeji šťastný život a brzké začlenění do stáda. Tito koně nám tu pomáhají s obnovou přírody,“ řekla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011). Jméno Krodo pochází ze slovanské mytologie a označovalo boha blahobytu.

„Jsme velmi rádi, že si paní hejtmanka našla v nabitém programu čas k návštěvě naší rezervace. Středočeský kraj je pro nás od počátku klíčový partner. A to nejenom při založení rezervace, ale i při jejím udržování a dalším rozvoji,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Rezervace je světově nejsledovanějším projektem nejenom v rámci Středočeského kraje, ale také celé České republiky. O projektu opakovaně New York Times a Washington Post, informace o něm přinesly také BBC, Der Standard, Science a další prestižní média na pěti kontinentech.

Bývalý vojenský prostor se stal zároveň prvním místem na světě, kde se v rámci jedné rezervace vyskytují všechny tři druhy velkých kopytníků Evropy – zubři, divocí koně a zpětně šlechtění pratuři. Další světové prvenství si rezervace připsala, když se v roce 2016 všechny tři druhy podařilo na jednom místě rozmnožit.

Rezervace se také stala velmi navštěvovaným turistickým cílem, přilákala již desítky tisíc návštěvníků, přestože není zatím jako turistická destinace cíleně propagována. Díky své poloze na okraji města Milovice je rovněž vyhledávanou rekreační oblastí pro místní obyvatele. Okolí pastvin je již nyní oblíbeným místem volnočasových aktivit školek i školních tříd. Rezervace se také stala cílem exkurzí žáků základních i středních škol i studentů univerzit z České republiky i ze zahraničí. „Projekt unikátním způsobem spojuje ochranu přírody s rozvojem regionu. Jsme rádi, že toto řešení oslovilo také představitele krajů a měst z jiných částí České republiky, kteří se sem jezdí inspirovat a plánují podporovat vznik podobných rezervací,“ doplnil Dalibor Dostál.      

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: V apce Můj vlak si nově můžete koupit i jízdenky integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje

11:27 České dráhy: V apce Můj vlak si nově můžete koupit i jízdenky integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje

České dráhy ve spolupráci s Ústeckým krajem zavádějí další funkci do populární mobilní aplikace Česk…