Nemocnice Prostějov: Alkohol a drogy mohou u dětí nevratně poškodit zdraví, varují odborníci

01.03.2023 10:32 | Tisková zpráva

Až tisícovka dětí a mládeže v Česku každoročně končí na nemocničních odděleních z důvodu vážné otravy. Nejčastěji jde o intoxikaci léky, drogy nebo alkohol. Ty mohou způsobit jednak vážné akutní obtíže, ale také dlouhodobá nevratná poškození, a to zejména jater a mozku.

Nemocnice Prostějov: Alkohol a drogy mohou u dětí nevratně poškodit zdraví, varují odborníci
Foto: iprostejov.cz
Popisek: Nemocnice Prostějov

Varovat děti a mládež přímo ve školách se proto rozhodla Nemocnice AGEL Prostějov. Ožehavým tématem jsou přitom i moderní formy drog, mezi které patří například dětmi často využívané a dokonce legální nikotinové sáčky.

Alkohol i drogy jsou pro děti a mladistvé nebezpečnější než pro dospělé. Právě mladým ale často chybí obsáhlejší informace a osvěta.

„O tom, že alkohol nebo drogy škodí, každé dítě určitě slyšelo. Obvykle je to pro ně ale jen ojedinělá informace, která je navíc mnohdy v rozporu s tím, co pozorují okolo sebe – kde je zejména konzumace alkoholu zcela běžná. Snažím se jim proto vysvětlovat rizika, představovat možné scénáře, ale třeba jim také vysvětlit, co dělat, když intoxikace potká někoho v jejich okolí – samozřejmě ve stylu a rozsahu, který je pro jejich věk vhodný,“ vysvětluje Jan Kytner, lékař ARO nemocnice Prostějov, který zahájil edukaci dětí na téma alkoholu a drog na ZŠ Majakovského ve Vrahovicích. S problematikou drog, alkoholu, nikotinu a dalších omamných látek seznámil posluchače z 8. a 9. tříd.

„Dozvěděli se například, jak se projevuje intoxikace, jak snadné je intoxikovat se i ne vlastní vinou, jak probíhá diagnostika a léčba postižených pacientů, a hlavně jaké dopady v krátkodobém i dlouhodobém horizontu může intoxikace mít na jejich zdraví a život, včetně trvalých následků či smrti,“ dodává Kytner s tím, že nechyběly ani ukázky pomůcek pro zajištění dýchacích cest, výplach žaludku či derivaci moči, a samozřejmě ani živá diskuze, které děti hojně využívaly.

V nemocnici přitom každoročně hospitalizují okolo 35 dětí s intoxikací alkoholem, drogami či léky. „Většinou se intoxikace projevuje poruchou vědomí až ztrátou vědomí, zvracením a nevolností,“ dodává Helena Piňosová, vrchní sestra dětského oddělení nemocnice. V nemocnici se ovšem ocitá pouze zlomek všech, kteří s alkoholem či drogami mají zkušenost.

Velkým tématem je u mládeže například konzumace nikotinu, který v dnešní době zdaleka nemá jen podobu klasických cigaret. Kromě elektronických cigaret, které jsou stejně jako ty klasické určeny pouze dospělým, jsou u dětí a mládeže oblíbené zejména nikotinové sáčky, které jsou zcela diskrétní, vkládají se do úst a nijak nezapáchají, takže o nich okolí často ani neví. Závislost přitom vzniká velmi rychle, a navíc děti jejich koupí nijak neporušují zákon, protože prodej nikotinových sáčků je zatím volný. Tento stav by se naštěstí měl v nejbližším období změnit, protože senátoři již v polovině února jejich prodej zakázali.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Hasiči pořídí osobní balistickou ochranu, bude je chránit i před výbuchy při požáru

22:31 HZS ČR: Hasiči pořídí osobní balistickou ochranu, bude je chránit i před výbuchy při požáru

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR plánuje pořídit prostředky osobní balistické o…