Odborníci z celého světa si na dvoudenním workshopu vzájemně předávali nové poznatky a zkušenosti. Do jihomoravské metropole se tak sjeli praktikující neurochirurgové z Itálie, Litvy, Ukrajiny, Německa, Ruska, Izraele nebo Brazílie. Akce byla pořádána tréninkovou komisí Světové federace neurochirurgických společností (WFNS Education and Training Committee, pozn. autora), organizačně ji zajistilo Edukační centrum praktické anatomie v Brně.
„Pro neurochirurgy to dle jejich hodnocení má obrovský přínos. Jak z hlediska přednášek, tak 3D anatomie prezentované zkušenými lektory. Tím si nejlépe osvojí anatomický podklad složitějších přístupů k mozku. Znalosti si poté mohou ověřit na speciálně fixovaném kadáveru, kde jsou tepny zobrazeny červeně a žíly modře. Pracovní místo je vybaveno stejně jako při reálné operaci,“ zmiňuje Jiří Fiedler.
Pod vedením zkušených neurochirurgů tak mohli především mladí doktoři získat nové dovednosti, případně vyzkoušet netradiční přístupy. „Mladí lidé se to musí někde naučit. A na pacientech to nejde. Takové tréninky a systémy výchovy se v posledních letech staly oblíbenými i potřebnými. Protože naučit se tohle v klinické praxi, je prakticky nemožné,“ říká Vladimír Beneš.
„Nápad učit 3D neurochirurgickou anatomii vznikl asi před čtyřmi lety, kdy jsme se rozhodli začít dělat tyto kurzy a sdílet práci a nápady s ostatními neurochirurgy z celého světa. To je hlavní účel všech workshopů,“ nastínil neurochirurg Pablo Gonzáles-Lopéz ze španělského Alicante, který v Brně rovněž přednášel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva