„Věřil jsem, že příslušné správní orgány budou postupovat v souladu se zákony a učiní bezodkladně veškeré kroky k okamžité nápravě a prošetření věci tak, aby se v žádném případě situace neopakovala. Rozpačité informace, které se o postupu úřadů v médiích objevují, a dnešní zpráva o dalším úniku neznámé látky, která způsobila další úhyn ryb, mne však přesvědčují o tom, že je třeba se činností úřadů v této věci zabývat,“ vysvětluje Stanislav Křeček své rozhodnutí zahájit šetření z vlastní iniciativy (odkazuje na aktuální zprávu z médií ZDE).
Ombudsman celou záležitost od počátku sleduje a zaznamenal i poukazování řady médií na nedostatečnou činnost úřadů v dané věci. Rozhodl se proto zahájit ve věci šetření z vlastní iniciativy a postup správní orgánů prověřit. „Opakující se úniky závadných látek do Bečvy indikují, že v dotčené lokalitě je stále něco špatně. Vyvstává tak otázka, zda správní orgány v dané věci dostatečně využily všech pravomocí, které jim právní předpisy k řešení takové ekologické havárie dávají“, říká ombudsman.
Obrátí se proto na příslušné orgány, které spadají do jeho působnosti (zde zejména Českou inspekci životního prostředí a vodoprávní úřady), s žádostí o vyjádření k dané kauze. V rámci šetření se bude zajímat především o to, jak fungovala součinnost jednotlivých správních orgánů, které se na řešení kauzy podílejí. Pro řešení vlastní ekologické havárie a jejích důsledků je totiž spolupráce a koordinovaný postu úřadů zásadní.
Přestože do ukončení svého šetření nemůže k případu poskytovat bližší informace, uvítá ombudsman jakékoliv informace od občanů, kteří se na správní orgány v souvislosti s aktuální „otravou řeky Bečvy“ obraceli. Výsledek šetření ombudsman následně zveřejní na svých webových stránkách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva