Zásadní problém, se kterým se české lékárenství už léta potýká, je celospolečenské vnímání lékárníků. Od doby, kdy se výroba léčiv přesunula mimo lékárnu, je pacienti vnímají spíše jako prodavače, a jakékoliv zdravotní problémy řeší převážně s lékařem. Naprosto odlišná je situace v zahraničí, například v Kanadě, USA nebo ve Velké Británii, kde lékárníci a lékaři tvoří funkční tým v procesu léčby pacienta. Podle odborníků je to dáno hlavně dobře fungujícím systémem odborného poradenství v lékárně.
Právě v odborných konzultacích a poskytování dalších doplňkových služeb v lékárně vidí experti budoucnost českého lékárenství: „Jednoznačně to pomůže obnovit status lékárníka jako rovnocenného partnera lékaře, který pacientovi dokáže poskytnout mnohem více než jen výdej předepsaného léku. Bohužel se zapomíná, že jde o vysokoškolsky vzdělané odborníky, kteří dané problematice rozumí a v koordinaci s lékařem mohou výrazně pomoci pacientům,“ komentuje závěry kulatého stolu ředitelka PACE 2015 PharmDr. MVDr. Vilma Vranová.
PACE 2015 o změnu v českém lékárenství usiluje již řadu let. Právě tato obecně prospěšná společnost se významně zasloužila o zavedení standardů pro odborné konzultace v českých lékárnách. Poradenství spočívá v tom, že se pacient může o užívaných lécích poradit s farmaceutem přímo v lékárně. Pokud farmaceut zjistí, že pacient užívá různá léčiva se stejnou účinnou látkou, popř. léčiva, jejichž účinek se vzájemně ovlivňuje, může doporučit změnu užívání u volně prodejných léků, popř. po dohodě s ošetřujícím lékařem doporučit změnu terapie. Lékárník má přehled o účincích nejrůznějších léčiv, a tak dokáže riziko lékových interakcí u pacientů výrazně snížit. „Léky se mohou vzájemně posilovat, tj. zvyšovat léčebný účinek, mohou ale svou interakcí pacienta poškozovat. S počtem užívaných léčiv se riziko lékových interakcí zvyšuje. Rozbory užívaných léčiv ukázaly, že 6 % občanů ČR užívá takovou kombinaci léčiv, která jeví závažné klinické interakce,” potvrzuje PharmDr. Josef Suchopár, jeden z předních expertů na lékovou politiku v ČR.
V České republice již existují lékárny, kde se poradenství ujalo. Platí to zejména o lékárnách fakultních nemocnic, kde již přes deset let pracují konzultační střediska. V dalších lékárnách farmaceuti poskytují rady v souvislosti s konkrétními typy onemocnění, jako jsou astma či ischemická onemocnění dolních končetin, provozují pravidelné měření tlaku, glykemie nebo pomáhají s odvykáním kouření. Odborníci se shodují, že tyto služby jsou přínosem nejen pro pacienta, ale i pro celý systém zdravotního pojištění. Konzultace totiž přinášejí i značné finanční úspory pacientům a celému zdravotnímu systému.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva