Zaměstnanci obou organizací tradičně projeví svou úctu k obětem symbolickou minutou ticha, tentokrát již v pátek 21. 2. 2025 ve 12 hodin. V tento okamžik se na policejních vozech před služebnami po celé republice rozsvítí majáky – symbol světla, naděje a pomoci. Na těchto místech se můžete setkat s příslušníky Policie České republiky a pracovníky Probační a mediační služby, kteří zájemcům poskytnou další informace o pomoci obětem.
Zástupce médií zveme na symbolickou minutu ticha do regionů a také před Ředitelství Probační a mediační služby, Senovážné náměstí 995/1, Praha 1 (krátký ceremoniál proběhne na parkovišti hotelu ANDAZ), a to ve zmiňovaném termínu v pátek 21. 2. 2025 ve 12 hodin.
„Oběti trestných činů jsou pro nás prioritou a nesmí zůstat v systému spravedlnosti osamocené. Během mého působení v resortu spravedlnosti jsme proto přijali řadu legislativních opatření, jejichž cílem je zlepšení postavení obětí a posílení jejich práva. Podařilo se nám prosadit redefinici znásilnění, která přináší jasnější vymezení tohoto závažného trestného činu a zajišťuje lepší ochranu obětí. Dále jsme předložili Poslanecké sněmovně návrh zákona, který posiluje vzdělávání soudců v oblasti práce s oběťmi trestných činů. Tento návrh, známý jako "lex Anička", zajišťuje citlivější přístup soudců k obětem a zvyšuje jejich povědomí o specifických potřebách těchto osob. Kromě toho jsme připravili novelu trestních předpisů, která zavádí prvky restorativní justice. Tento přístup se zaměřuje na narovnání vztahů mezi obětí a pachatelem a podporuje aktivní účast obětí v procesu spravedlnosti. Cílem je nejen potrestání pachatele, ale také obnovení pocitu spravedlnosti a bezpečí u obětí. Dalším důležitým krokem je rozšíření peněžité pomoci obětem a zvýšení jejího finančního objemu. Všechna tato opatření jsou důkazem o plnění našeho závazku k ochraně a podpoře obětí. Chceme, aby spravedlnost nebyla jen pojmem na papíře, ale skutečnou oporou pro ty, kteří ji nejvíce potřebují," zdůraznil ministr spravedlnosti Pavel Blažek u příležitosti Evropského dne obětí trestných činů.
Policie České republiky, jako orgán činný v trestním řízení, povinně v každé fázi trestního řízení oběť poučuje o jeho právech a tato práva náležitě vysvětluje. „Oběť má v celém procesu řadu práv a naší snahou je, aby přístup ze strany policistů byl profesionální a co nejcitlivější. Poskytujeme poškozeným nejenom psychologickou pomoc, ale také další zákonné možnosti výslechu ve specializovaných místnostech s eliminací další sekundární viktimizace. Klademe důraz na vzdělávání vyšetřovatelů specialistů na jednotlivé problematiky, ale i na spolupráci s pomáhajícími organizacemi, které mohou oběti provázet celým trestním řízením,“ říká genpor. Martin Vondrášek, policejní prezident.
„Trestný čin zasahuje do všech oblastí života, nejen přímým obětem, ale i do života jejich blízkých a celé komunity. Vyrovnat se s následky trestného činu je pro osoby, kterých se to týká, velmi náročné. Proto bych si přála, abychom měli provázaný systém dostupných služeb tak, aby žádná oběť trestného činu nezůstala bez potřebné pomoci. Spolupráci s Policií České republiky, dalšími orgány činnými v trestním řízení a poskytovateli služeb z řad neziskových organizací považuje Probační a mediační služba za nutnou pro efektivní a smysluplnou pomoc obětem, a proto vítám symbolické a společné přihlášení se k připomínce tohoto dne,“ říká náměstkyně pro probaci a mediaci Kateřina Šlesingerová (Probační a mediační služba).
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva