Pracovnice azylového domu Lucie Bártová vzpomíná na klientku, která sama vyrůstala v dětském domově a na prahu dospělosti poznala místo lásky jen zklamání. Přesto se rozhodla, že dá svému dítěti šanci a přišla do Hamrů u Hlinska, do azylového domu, kde pomáhají těhotným ženám a matkám s dětmi, které se ocitnou v důsledku těhotenství v tísni a nevědí kudy dál: „Našla zde zázemí, podporu i prostor k načerpání sil, což jí pomohlo překlenout nelehkou životní situaci. Pomalu se začala těšit na své dítě. Naučila se vařit, pečovat o sebe, mít se ráda a víc si věřit, začínala chápat své pocity. Devět měsíců uteklo velmi rychle, čas strávený v azylovém domě všestranně využila ke svému rozvoji, i k tomu, aby se naučila starat o své dítě. V dubnu se jí narodila krásná zdravá holčička. Když měla svou dcerku v náručí, vypadala opravdu šťastně.“
Pardubický kraj poskytuje účelové dotace sedmi poskytovatelům sociálních služeb, které provozují devět azylových domů. „V současné době na tuto službu čerpáme evropské dotace v rámci tříletého programu na služby sociální prevence. Ten je v letech 2016 až 2018 určen také na ranou péči, intervenční centrum, dům na půli cesty, sociálně terapeutické dílny a sociální rehabilitaci pro osoby s duševním onemocněním,“ říká radní pro sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola a pokračuje: „Celkem je v programu přes 220 milionů korun, kraj se podílí pěti procenty, stát deseti procenty a Evropský sociální fond osmdesáti pěti procenty. Za tříleté období podpoříme azylové domy částkou téměř 65 milionů korun.“
Pobyt v azylovém domě je časově omezen na nezbytně nutnou dobu, zpravidla na jeden rok a je také zpoplatněn, ale poplatky berou v potaz situaci potřebných a samozřejmě nepokryjí náklady na provoz.
Do projektu „Rozvoj sociálních služeb v Pardubickém kraji“ realizovaného v rámci Operačního programu Zaměstnanost jsou zapojeny tito poskytovatelé sociální služby Azylové domy:
Centrum J. J. Pestalozziho, v Chrudimi slouží osobám od 18 do 26 let, které opouští dětský domov, obětem domácího násilí nebo dysfunkčním rodinám s nezletilými dětmi. Má 30 lůžek.
Náš domov Koclířov provozuje azylový dům pro rodiny s dětmi Most naděje (38 lůžek). Vyhledávají ho lidé z důvodů finančních problémů a nevhodných podmínek pro výchovu dětí. Vloni službu využilo 50 dospělých se 75 dětmi.
SKP – CENTRUM provozuje Azylový dům pro muže v Pardubicích (23 lůžek), Azylový dům pro matky s dětmi v Pardubicích (50 lůžek) a Azylový dům pro matky s dětmi ve Vysokém Mýtě (20 lůžek). Využívají je lidé bez přístřeší, propuštění z výkonu trestu, oběti domácího násilí, klienti v rodinné krizi a podobně.
Cema Žamberk provozuje Azylový dům na Skalách pro ženy s dětmi. Má 32 lůžek v 10 bytových jednotkách, kde si ženy mohou samy vařit. V krizové situaci jsou jim poskytnuty i potraviny z potravinové pomoci.
Obecně prospěšná společnost DLAŃ ŽIVOTU provozuje Azylový dům pro těhotné ženy v tísni v Hamrech u Hlinska. Služba je poskytována těhotným ženám od 18 let věku a matkám s těmi do 7 let. Maminky přicházejí především z dysfunkčních rodin. Sociální služba podporuje jejich mateřské a rodičovské kompetence. Je zde 14 lůžek.
Město Svitavy zajišťuje azylový dům pro muže, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Kapacita je 16 lůžek v celkem 6 pokojích. K dispozici je kuchyňka. Převážná část uživatelů si stravu zajišťuje sama, případně využívají dovozu jídla ze Senior centra.
Oblastní spolek ČČK Svitavy provozuje azylový dům pro matky s dětmi. Provoz tohoto zařízení umožňuje klientkám žít v klidném prostředí, udržovat kontakty s rodinou a blízkými lidmi, chodit do práce a do školy. Je zde 13 lůžek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva