Zájem ukrajinských kolegů navazuje na dobrou zkušenost činnosti AKT na Slovensku i v Polsku. Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia ČR v minulých letech zde úspěšně tuto praxi zavedlo.
Ukrajina prochází v současné době složitým obdobím změn administrativního aparátu, bezpečnostních složek, a paralelně se snaží ukončit ozbrojené střety na svém území. Ministerstvo vnitra Ukrajiny, po zřízení velitelství Národní policie na počátku listopadu 2015, přetváří vlastní strukturu, priority, potřeby a stejně tak činí i ukrajinská Národní policie.
Jednou z ústředních změn ukrajinské policie má být nový otevřený přístup k občanům. Součástí změn je tudíž i zásadní proměna taktiky působení ukrajinské policie při demonstracích a jiných masových shromážděních osob nebo při zásazích proti agresivnímu davu. Národní policie Ukrajiny je v této snaze podporována Poradní misí Evropské unie (EUAM), která ve spolupráci s českým ministerstvem vnitra a policií nabízí předání zkušeností a pomoc s výcvikem AKT.
Projekt pod hlavičkou bezpečnostní rozvojové spolupráce hrazený z prostředků MV ČR a částečně financovaný i Poradní misí EU zahrnoval přípravu specializovaného výcvikového programu, školení policejních specialistů na Ukrajině a dlouhodobě přispívá i k navázání pevnějších vazeb mezi oběma policejními sbory. Projekt je plánován jako dlouhodobý (min. do konce roku 2017) a zahrnuje také přizvání ukrajinských policistů na mezinárodní setkání AKT v říjnu 2016 do Prahy.
Za českou stranu se pilotního kurzu zúčastnili zástupci ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia ČR (náměstek ředitele plk. Ing. Antonín Kreml a koordinátor AKT pplk. Mgr. Martin Koryčanský) a dlouholetí lektoři AKT z Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje (kpt. Mgr. Ivan Rittig a npor. Bc. Michal Koláček).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tisková zpráva