Předmětem trestné činnosti byla přeprava nelegálních drog ze zemí blízkých produkčním oblastem do Austrálie, kde se prodejní cena těchto látek pohybuje mnohonásobně výše a převoz zásilek tak generoval vysoký zisk. K těmto účelům měla skupina, v jejímž čele stáli tři hlavní organizátoři, propracovaný systém najímání kurýrů na území České republiky. Kurýry organizátoři vyhledávali prakticky na celém území republiky, nejčastěji mezi lidmi s nižšími příjmy či dluhy. Často také využívali jakousi obdobu tzv. letadla, kdy za provizi umožnili samotným kurýrům najít za sebe náhradu.
Drogy osoby pašovaly výhradně v párech a maximálně dvakrát, s delší časovou prodlevou. K realizaci cest využívala skupina oficiální cestovní kancelář, kde si nechala naplánovat individuální dovolenou, s odletem vždy z Prahy přes USA, nejčastěji Los Angeles, nebo Thajsko do Austrálie. Najatý pár kurýrů dostal na cestu vždy celkem čtyři kufry a mobilní telefon s předplacenou kartou. V místě pobytu byl pár kontaktován prostředníkem, který provedl výměnu kufrů. Ověření probíhalo přes přidělený telefon, cestou organizátora v ČR a zaslané číslo jednodolarové bankovky.
Droga a její úkryt v zavazadle byl ošetřen tak, aby se nedal odhalit detekčním rentgenem ani cvičeným psem na vyhledávání drog. V každém kufru bylo ukryto 5 kg drogy, jedna cesta tedy představovala převoz 20 kg nelegální látky. Náklady na jednu cestu představovaly částku 600 tis. Kč, z toho 200 tis. Kč představovaly náklady na cestu, a dále pak zpravidla 100 – 150 tis. Kč provize pro organizátory, 150 tis. Kč odměna pro kurýry a zbytek odměna za doporučení kurýrů.
V rámci trestního spisu akce „VOMBAT“, který dozoruje Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích, bylo v České republice doposud zahájeno trestní stíhání proti 60 osobám. Obviněným hrozí v případě prokázání viny a pravomocného odsouzení tresty odnětí svobody v délce trvání od 10 až do 18 let.
V rámci trestního spisu vedeného australskou policií byli zadrženi čtyři kurýři, z nichž 3 byli již pravomocně odsouzeni k trestu odnětí svobody v délce trvání 7 a 9 let.
Operace „VOMBAT“ probíhala v úzké spolupráci s příslušnými specializovanými útvary Policie České republiky, U. S. DEA, U. S. Department of Homeland Security a Australian Federal Police. Na vyšetřování případu se významně podílela i generální konzulka CR v Austrálii.
Tento případ není v současné době uzavřen. Vyšetřování dále pokračuje a lze předpokládat zadržení a obvinění dalších osob, zejména z řad organizátorů působících na území zdrojových zemí, případně rozšíření trestního stíhání již obviněných osob.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV