Policie ČR: Policejní pyrotechnici mají za sebou misi v Bosně a Hercegovině

06.11.2023 19:15 | Tisková zpráva

Bezpečný pohyb po zaminovaném území Bosny a Hercegoviny je otázkou budoucnosti. Cílem dlouhodobého procesu očisty území je nejen odminování, ale také vyčištění poválečné oblasti od všudypřítomné munice a dalšího pyrotechnického materiálu.

Policie ČR: Policejní pyrotechnici mají za sebou misi v Bosně a Hercegovině
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Obrovské množství nebezpečného materiálu se nachází jak na zemském povrchu, tak pod vodní hladinou jezer, řek či přehradních nádržích. Čeští policejní potápěči a pyrotechnici se na vyčištění specifického prostředí vodních zdrojů od nebezpečného výbušného materiálu podíleli již v minulosti na svých expertních misích. Například v letošním roce se uskutečnila mise v dubnu (více ZDE) a také v září (ZDE).

V Bosně a Hercegovině se místní pyrotechnici umí zkušeně vypořádat s odminováním válkou zasažené země. Čeští policejní pyrotechnici patří k evropské špičce v oblasti munice. Zejména z toho důvodu vznikla spolupráce, která je zakotvená v „Memorandu o porozumění“ mezi ČR a BiH, které bylo podepsáno na vládní úrovni obou zemí dne 23. 7. 2015.

V nelehkých podmínkách expertní mise, která se konala od 23. 9. do 7. 10. 2023, byli partnery devíti českým expertům místní kolegové z s FUCZ (Federalna uprava civilne zaštite - Federální správa civilní ochrany) a BHMAC (Bosnia and Hercegovina Mine Action Center). Společně pracovali na asanaci území bývalého muničního skladu Žunovnica poblíž Sarajeva, který byl v roce 1995 vybombardován. Díky tomu se na rozsáhlé ploše nachází velké množství nebezpečného materiálu.

Naši pyrotechnici získali neocenitelné zkušenosti s asanací rozsáhlého území po výbuchu dvou muničních skladů ve Vrběticích, ke kterému došlo v ruce 2014. Při týmové práci tak mohli předávat cenné rady a informace tamním kolegům. Zvyšování kvalifikace bosenských pyrotechniků vede k větší bezpečnosti nejen jich samotných, ale i okolního obyvatelstva. Letošní expertní mise byla pokračováním projektu z roku 2018.

A jak probíhá samotná asanace? Nejprve je důležité vytyčit sektory, které se budou postupně prohledávat. Následně probíhá povrchový sběr. Už při této činnosti musí pyrotechnici dbát na bezpečné chování a manipulaci s danou municí. Své chování přizpůsobují každému druhu nálezu. Po povrchovém sběru a vyčištění vegetace nastává hloubková asanace za pomoci detektoru kovu. Každý nález je vyhodnocen z hlediska bezpečnosti manipulace a transportu.

Pyrotechnici vyzvedli při této činnosti veškerý materiál do hloubky 30 cm. Tento způsob odstraňování nebezpečného materiálu je sice časově náročný, avšak nezbytný pro bezpečný pohyb osob v daném terénu. Pyrotechnici nalezli celkem 336 kusů munice na ploše přibližně 10 000 m2. Všechna nalezená munice byla v závěru mise zničena.

Velikost asanované plochy a počet kusů vyzvednuté munice je jednou možností jak hodnotit expertní misi. Druhým aspektem je zvýšení bezpečnosti obyvatel v oblasti a v neposlední řadě zvýšení prestiže České republiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa opět vyjíždí do obcí

22:31 Finanční správa opět vyjíždí do obcí

Finanční správa i v roce 2025 pokračuje v poskytování podpory občanům v souvislosti s daní z nemovit…