Policie ČR: Trestní stíhání bývalého funkcionáře KSČ

11.01.2021 17:00 | Zprávy

Další člen nedemokratického vedení státu čelí trestnímu stíhání.

Policie ČR: Trestní stíhání bývalého funkcionáře KSČ
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Dne 7.1.2021 policejní orgán Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu služby kriminální policie a vyšetřování zahájil trestní stíhání PhDr. Jana Fojtíka, CSc., pro zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 odst. 1 písm. c), odst. 2 písm. b), e) tr. zákoníku ve znění účinném do dne 30.11.2011.

PhDr. Jan Fojtík, CSc., jako člen předsednictva Ústředního výboru Komunistické strany Československa si byl vědom toho, že na státních hranicích tehdejší Československé socialistické republiky dochází k používání střelných zbraní ze strany příslušníků Pohraniční stráže proti osobám, které se státní hranice snaží neoprávněně překročit za účelem opustit tehdejší Československou socialistickou republiku. I přes to ze své pozice vedoucího představitele Československé socialistické republiky nepřijal žádné opatření, kterým by používání střelných zbraní zabránil. Federální ministr vnitra měl při tom ve své kompetenci nařízeními a rozkazy upravovat práva a povinnosti příslušníků Pohraniční stráže, včetně oprávnění užít zbraň, a předsednictvo Ústředního výboru Komunistické strany Československa, jehož byl PhDr. Jan Fojtík, CSc. členem, mělo prokazatelný přímý vliv na členy Vlády Československé socialistické republiky a mohlo jim ukládat pokyny, jaké právní předpisy upravit či přijmout, což i v oblasti ochrany státních hranic opakovaně činilo, nikoli však ve směru k zabránění použití střelných zbraní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

,,Není moudré dávat stranou možnost členství Ukrajiny v NATO" - tvrdíte Vy.

A slibovat Ukrajině něco, co je nereálné, je podle vás v pořádku a fér i vůči Ukrajině? Nebo fakt věříte tomu, že by se vstupem Ukrajiny do NATO všichni souhlasili? Pokud vím, tak je souhlas všech členských států podmínkou pro vstup. Nebo ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Pojďte vařit do armády, nové kuchyně zvládnou i guláš pro 500 lidí

16:08 Armáda ČR: Pojďte vařit do armády, nové kuchyně zvládnou i guláš pro 500 lidí

Nové stíhačky, tanky, bojová vozidla… I ta nejmodernější technika by byla armádě k ničemu, pokud by …