Spláví se drží u hráze přehrady, odkud je vodohospodáři vytahují pomocí těžké techniky. Další spláví se nacházejí především v zátokách. To pracovníci Povodí Moravy odklidí ručně. Těžbu z hráze zahájili ve středu 13. 4., v průběhu čtvrtka úklid z hráze dokončí. Úklid z dalších částí nádrže bude pokračovat i v dalších dnech v závislosti na počasí.
Zaměstnanci Povodí Moravy, s. p. s pomocí bagrů a jeřábů spláví odebírají z vodní hladiny a nakládají na nákladní auta. Následuje proces usušení a roztřídění materiálu na plasty, dřevo a další, po kterém je možné vytěžené spláví ekologicky zlikvidovat. Průběh těžby závisí na počasí a směru větru, nelze proto předem plánovat.
V loňském roce bylo množství odklizeného materiálu přibližně stejné, tedy 100 tun. Rekordní množství odpadu odklidili pracovníci Povodí Moravy v roce 2020, ve kterém kvůli povodňovým událostem odtěžili z nádrže a jejího okolí více než 500 tun splaveného materiálu.
Některé druhy splaveného materiálu mají nepříznivý vliv na kvalitu vody v nádržích. Vedle přírodního materiálu se totiž do řek v době zvýšených průtoků mohou dostat i různé předměty a materiály např. z načerno založených skládek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva