V listopadu zahájili vodohospodáři snižování hladiny v brněnské přehradě na tzv. zimní hladinu. Ta je o čtyři metry nižší, než je maximální hladina zásobního prostoru. Hlavním důvodem pro snížení hladiny je vytvoření dostatečné rezervy pro zachycení zvýšených průtoků v období jarního tání a snížení rizika poškození hradicích konstrukcí při zamrznutí hladiny. Nižší hladinu Povodí Moravy letos využilo k těžbě sedimentů na konci vzdutí a čištění česlí na hrázi vodního díla.
V lednu Povodí Moravy zahájilo těžbu sedimentů z obratiště lodí na konci vzdutí brněnské přehrady. Důvodem těžby je udržování potřebné plavební hloubky pro plavbu lodí. „Povodí Svratky patří k oblastem, které bylo postižené kůrovcovou kalamitou a po vykácení lesních porostů v povodí se ve zvýšené míře začala projevovat eroze půdy. Splachy půdy z povodí Svratky se dostávají do brněnské přehrady, proto musíme v častějších intervalech provádět těžbu sedimentů na konci vzdutí vodní nádrže. Sedimenty v této části nádrže snižují plavební hloubku, což by mohlo činit potíže lodím během plavební sezóny,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva