Předseda vlády Bohuslav Sobotka zahájil Su-čou summit ministrů zdravotnictví zemí 16+1

20.06.2016 11:20 | Zprávy

Premiér Bohuslav Sobotka poslední den své pracovní cesty do Číny zahájil společně s čínskou vicepremiérkou Liou Jen-tung v pořadí již druhé setkání ministrů zdravotnictví platformy 16+1. Spolupráce v oblasti zdravotnictví hraje v česko-čínských vztazích důležitou roli, aktivně se rozvíjí zejména medicínská turistika a partnerství v sektoru lázeňství.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka zahájil Su-čou summit ministrů zdravotnictví zemí 16+1
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Díky české iniciativě je oblast zdravotnictví jednou z nejaktivnějších součástí platformy 16+1 a ministři zdravotnictví těchto zemí se takto na vrcholové úrovni setkali již podruhé. Za čínskou stranu summit zahájila Liou Jen-tung, vicepremiérka čínské vlády, v jejíž gesci je kromě zdravotnictví také cestovní ruch, sport, kultura, vzdělávání a školství nebo média. S čínskou vicepremiérkou již český premiér bilaterálně jednal včera odpoledne a věnoval se spolupráci v oblasti sportu a vzdělávání, ale především v oblasti zdravotnictví.

Summit ministrů zdravotnictví je už druhým summitem na platformě 16+1. První summit zemí střední a východní Evropy a Číny, jehož vrcholem bylo přijetí tzv. Pražské deklarace, hostila Česká republika v loňském roce. Pražská deklarace zdůrazňuje zdraví jako základní předpoklad udržitelného rozvoje, a tím i ekonomického růstu. Odkazuje na cíle udržitelného rozvoje, které byly přijaty širším mezinárodním společenstvím, týkající se posílení zdravotnických systémů vzhledem k současným výzvám.

Na Pražskou deklaraci nyní navazuje ustanovení tzv. Asociace nemocnic a Asociace veřejného zdravotnictví, které zaštiťují konkrétní projekty. Za ČR se v této fázi v rámci Asociace nemocnic zúčastní Fakultní nemocnice Motol, Fakultní nemocnice Ostrava a Fakultní nemocnice Hradec Králové. V rámci Asociace veřejného zdravotnictví pak Státní zdravotní ústav a Ústav zdravotnických informací a statistiky.

Za účasti předsedy vlády byly v rámci summitu ministrů zdravotnictví 16+1 podepsány následující dohody:

  • Dohoda mezi FN Motol a Univerzitní nemocnicí Drum Tower Hospital v Nanjingu umožní výměnu studentů, vědeckou spolupráci a spolupráci v neurologii, imunologii a rehabilitaci
  • Dohoda mezi FN Motol a Univerzitní nemocnicí Drum Tower v Nanjingu, vědeckou platformou Aequa Sciences a Univerzitou v Cambridge v oblasti výzkumu Alzheimerovy choroby
  • Dohoda mezi FN Hradec Králové a Univerzitní nemocnicí Shuguang v Šanghaji, vědeckou platformou Aequa Sciences a Univerzitou v Cambridge v oblasti výzkumu tradiční čínské medicíny
  • Dohoda mezi Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce a Hospodářskou komorou při Ministerstvu hospodářství
  • Založení Asociace nemocnic zemí 16+1
  • Založení Asociace veřejných zdravotních institucí zemí 16+1

Spolupráce mezi Českou republikou a Čínou v oblasti zdravotnictví

Zdravotnictví představuje tradiční pilíř spolupráce mezi Českou republikou a Čínou. Vedle spolupráce na úrovni nemocnic či dalších institucí veřejného zdravotnictví jsou v centru pozornosti vzájemné česko-čínské zdravotnické spolupráce zejména oblasti medicínské turistiky, lázeňské a rehabilitační péče a podpory tradiční čínské medicíny. Obě strany dále kooperují v oblasti veřejného zdraví, epidemiologie a vakcinace, úspěšně se rozvíjí i spolupráce v oblastech farmacie, zdravotnických technologií a výzkumu.

Dochází k postupnému naplňování Memoranda o spolupráci ohledně vzniku vědeckého a výzkumného pracoviště tradiční čínské medicíny ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, které bylo podepsáno v loňském roce.

V Česko-čínském centru pro výzkum tradiční čínské medicíny v současnosti probíhají projekty zabývající se vlivem akupunktury na léčbu migrén a zároveň vlivem akupunktury přidané k obvyklé léčbě zvracení v důsledku chemoterapie u pacientek s karcinomem prsu. Zřízení Centra je prvním krokem k vybudování celé kliniky, která by měla být v provozu zhruba od roku 2018.

Od roku 2015 probíhá v ČR léčba čínských dětí trpících respiračními onemocněními. Pobyt v Horských Lázních Karlova Studánka pomáhá výrazně zlepšit jejich zdravotní stav a je vynikajícím dokladem přínosnosti spolupráce v oblasti zdravotnictví. Na letošní rok je připraven ozdravný pobyt pro asi 80 dětí z provincie Hebei a Peking.

Velmi dobře spolupracují lékové úřady obou zemí (Státní ústav pro kontrolu léčiv a China Food and Drug Administration).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili první rekruti roku 2025

22:08 Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili první rekruti roku 2025

První letošní kurz základní přípravy odstartoval ve Vyškově. Zhruba šestitýdenní úvodní vojenská pří…