Pracovní cesta předsedy vlády potvrzuje význam, jaký obě strany vzájemnému vztahu přikládají. Pro Českou republiku je cesta, spojující bilaterální jednání s formátem 16+1 další významnou příležitostí k prohloubení spolupráce s Čínou a k dalšímu rozvoji našeho strategického partnerství jak na česko-čínské úrovni, tak i v rámci strategické spolupráce mezi EU a ČLR. Předsedu vlády na jeho cestě do Číny doprovodí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ministr dopravy Dan Ťok.
Během své návštěvy se český premiér již podruhé během sedmi měsíců setká se svým čínským protějškem, uskuteční se také jednání se dvěma čínskými vicepremiéry. Premiér Sobotka se setká s primátorem hlavního čínského města Pekingu, se zástupci několika čínských provincií, představiteli klíčových čínských finančních institucí i významnými čínskými podnikateli. V průběhu cesty bude uzavřeno několik významných dohod a memorand o spolupráci.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka se zúčastní jako hlavní zástupce skupiny 16 zemí také dvou setkání ve formátu 16+1, tedy setkání zástupců zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy s Čínou. To je důkazem důležité role, jakou Česká republika v tomto uskupení hraje. V sobotu se spolu s delegací zástupců českých krajů zúčastní premiér Local Leaders Meeting a poslední den své cesty zahájí v Su-čou Summit ministrů zdravotnictví.
Mezi hlavní témata, o kterých bude předseda vlády se zástupci ČLR jednat, patří prohlubování spolupráce v oblasti letectví, zdravotnictví a finančního sektoru. Velký důraz bude během cesty předseda vlády klást na prohlubování ekonomické spolupráce, ať už v rámci dohod o spolupráci mezi konkrétními firmami nebo umožnění přístupu českých výrobků na stále populárnější on-line nákupní platformy v Číně.
Předseda vlády Sobotka navštívil Čínskou lidovou republiku v listopadu loňského roku. Na nejvyšší úrovni jednal s prezidentem a předsedou vlády ČLR, primátory měst Pekingu a Šanghaje, vystoupil na summitu 16+1, zahájil česko-čínský podnikatelský seminář, o prohloubení spolupráce jednal se zástupci největší čínských bankovních institucí, přednesl projev na Pekingské univerzitě a společně s předsedou představenstva letecké společnosti China Eastern stvrdil dohodu o zahájení provozu přímého leteckého spojení Praha – Šanghaj. V rámci první návštěvy premiéra Sobotky v Číně bylo podepsáno celkem 31 dohod a memorand především v oblastech investic, bankovnictví a zdravotnictví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Důchodová reforma
Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...
Další články z rubriky
22:03 Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili noví rekruti, náborové cíle rok od roku rostou
První listopadový den nastoupilo do kasáren Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově 260 n…
- 19:15 ICOMOS oceňuje kvalitu studie obnovy Vyšehradského mostu i postoj ministra Kupky
- 17:44 Nadace ČEZ: Životní prostředí si zlepšili obyvatelé Helvíkovic zasazením nových keřů
- 16:08 Celní správa: Kontrolní akce na severu Čech byla úspěšná
- 13:21 Český rozhlas: Šarmantní osobností roku se stal Petr Kostka
- 10:45 44. týden na trhu pohonných hmot ČMKB