Podmínku, že řečový procesor musí být nefunkční, aby mohl být po deseti letech vyměněn, odstranila VZP s platností od Nového roku z metodiky ke svému Úhradovému katalogu zdravotnických prostředků. Řečový procesor představuje zevní části kochleárního implantátu.
Při jednání Pacientské rady požádala o zrušení této podmínky předsedkyně Sdružení uživatelů kochleárního implantátu Věra Skopová. Organizace vznikla v roce 1994 a sdružuje především rodiče dětí s implantáty, dospělé uživatele těchto pomůcek a odborníky zabývající se problematikou kochleárních implantátů. VZP uznala požadavek za oprávněný a bez průtahů mu vyhověla.
Jde o další konkrétní přínos Pacientské rady VZP pro určitou skupinu nemocných. Podobně již před časem zafungovala třeba žádost zástupců společnosti Parkinson o rychlejší nasazování speciálního léčiva Duodopa u indikovaných pacientů s Parkinsonovou chorobou. Kladně byla vyřízena například i žádost občanského sdružení MYGRA o rozšíření okruhu lékařů, kteří budou moci předepisovat dechové rehabilitační pomůcky.
Pacientská rada VZP vznikla letos v červnu. Založila ji společně VZP a obecně prospěšná společnost Koalice pro zdraví. Je to poprvé v historii, kdy některá zdravotní pojišťovna v Česku vytvořila oficiální fórum pro spolupráci s pacientskými organizacemi. Nejen klienti VZP tak získali zastánce, díky kterému mohou přednášet a řešit své podněty a problémy přímo na půdě největší a nejspolehlivější zdravotní pojišťovny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: VZP