Rada vlády: Odbornící rokovali o znásilnění

10.12.2015 20:01 | Zprávy

Tento týden dopoledne proběhlo v Lichtenštejnském paláci zasedání Rady vlády pro rovnost žen a mužů a na něj pak odpoledne navázala mezinárodní konference "Znásilnění: o čem se nemluví".

Rada vlády: Odbornící rokovali o znásilnění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

V souvislosti s tím byl také program Rady tematicky zaměřen na domácí a genderově podmíněné násilí. Rada mimo jiné projednala Souhrnnou zprávu za rok 2014 o plnění Národního akčního plánu prevence domácího násilí na léta 2011–2014. V rámci zasedání se dále představila Genderová expertní komora ČR a nezisková organizace Jako doma. Obě prezentace se také vztáhly k tématu genderově podmíněného násilí. Rada projednala spolupráci Oddělení rovnosti žen a mužů ČR na činnosti Evropského institutu pro rovnost žen a mužů vztahující se k agendě genderově podmíněného násilí. Rada rovněž přijala usnesení, kterým doporučuje Ministerstvu vnitra ČR, aby se v rámci jednoho ze svých dotačních programů více zaměřilo na práci s násilnými osobami. Dalším důležitým bodem programu byla diskuse o možnostech navázání tematiky genderově podmíněného násilí na Operační program Zaměstnanost.

Odbornící rokovali o znásilnění
Mezinárodní konference s názvem Znásilnění: o čem se nemluví byla realizovaná v rámci projektu Domácí násilí a genderově podmíněné násilí / Uplatňování hlediska rovných příležitostí žen a mužů a podpora slaďování pracovního a soukromého života, financovaného z Norských fondů. Konference se uskutečnila v rámci16 dní aktivismu proti násilí na ženách, které probíhají od 25. listopadu do 10. prosince.

„Znásilnění je problém, který se v České republice příliš neřeší. Touto konferencí chceme dané téma otevřít a hledat efektivní nástroje jeho řešení,“ řekla náměstkyně pro řízení Sekce pro lidská práva Martina Štěpánková, která konferenci rovněž zahájila svým úvodním slovem. Denně jsou v České republice oficiálně registrována dvě až tři znásilnění. Na základě výzkumů přitom můžeme předpokládat, že se do hlášení dostane pouhých 10 % všech znásilnění. Ročně tak bývá v Česku znásilněno v průměru sedm tisíc žen, přičemž pouhá dvě procenta případů se dostanou k soudům. Se sexuálním násilím se v průběhu svého života setká až 25 % žen a 6 až 10 % mužů. Oficiální statistiky ovšem postihují pouhý zlomek skutečného výskytu jevů sexuálního násilí.

Na konferenci v rámci prvního bloku s názvem Znásilnění v genderových souvislostech přednesli své příspěvky Šárka Blatníková z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci (Násilná sexuální kriminalita: téma pro odbornou i laickou veřejnost), Emil Carlson z norské organizace Alternativ til Vold (Sexuální násilí v partnerském vztahu: Norská zkušenost), Gabriela Bártová z Amnesty International (Vyzývavé oblečení jako důvod ke znásilnění: výsledky výzkumu veřejného mínění), Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA (Stereotypní představy o tzv. pravém znásilnění a důvěryhodnosti poškozené) a David Oplatek z neziskové organizace proFem (Právní postavení obětí znásilnění a sexuálního násilí: kazuistika).

Ve druhém bloku s názvem Jak efektivně pomáhat vystoupila sexuoložka a psychoterapeutka Jana Spilková (Role zdravotnictví při pomoci obětem sexuálního násilí a znásilnění), Alena Kolářová z Krajského ředitelství policie Praha (Zvlášť zranitelné oběti: příklad přístupu Krajského ředitelství polici hl. města Prahy), Zuzana Chomová a Lada Poláková z Intervenčního centra Praha (Intervenční centra a sexuální násilí) a Simona Zatloukalová z organizace Rozkoš bez rizika (S tebou ne! aneb Prevence násilí na ženách v sexbyznysu).

Mezi důležité závěry z konference patří to, že je téma znásilnění opředené řadou stereotypů a mýtů. Lidé si například často představují, že se znásilnění odehrává na veřejně dostupném místě a dopouštějí se ho neznámí pachatelé. V 60 % případů se přitom jedná o osobu blízkou a nejčastěji ke znásilnění dochází v soukromí. Dalším závěrem konference byla potřeba více pracovat s osobami z profesí, které se bezprostředně setkávají s oběťmi znásilnění jako například zdravotnický personál či policie. Jako užitečná se rovněž ukazuje spolupráce policie, soudů, neziskových organizací a státní správy při řešení tématu znásilnění. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Plánujeme v roce 2025 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem

7:16 Český rozhlas: Plánujeme v roce 2025 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem

Rada Českého rozhlasu dnes na svém zasedání schválila rozpočet ČRo na rok 2025. Rozpočet je sestaven…