Na hrozbu státního bankrotu Řecka reagovaly země eurozóny v březnu a předminulý víkend dohodou, podle níž budou připraveny půjčit Řecku spolu s Mezinárodním měnovým fondem až 45 miliard eur za pětiprocentní úrok. Protože však Česko není členem eurozóny, dohoda se ho podle české vlády nemá týkat.
Předseda Strany svobodných občanů a její pražský volební lídr v květnových volbách do Poslanecké sněmovny Petr Mach ale tvrdí, že i Česká republika půjčí Řecku „určitou částku", konkrétně 26 miliard korun z devizových rezerv a to prostřednictvím půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu, který peníze dodá právě řecké vládě.
„Zástupci Česka naše slova odmítli, ale dokládá to loňské usnesení vlády. Hovoří o tom, že mezi Českou národní bankou a vládou byla podepsána smlouva, že půjčíme Mezinárodnímu měnovému fondu na pět let. Z toho bude mít vláda navíc ´dotován´ úrok jednoho procenta," tvrdí Mach.
Peníze půjdou z kapes daňových poplatníků
Pět let totiž podle Macha bude úrok dorovnáván z kapes daňových poplatníků, tedy ze státního rozpočtu. „Vidím problém v tom, že se voličům v této otázce lže. Tvrdí se jim, že my, tedy Česká republika, nebudeme půjčovat Řecku a druhý problém spatřuji v tom, že vše proběhlo bez souhlasu parlamentu. Vláda si myslela, že takto může v tichosti upéct dohodu s Českou národní bankou," uvedl dále Mach s tím, že půjčka za jedno procento je navíc pro Českou národní banku vysoce ztrátová.
„My, tím myslím Strana svobodných občanů, těžko může v této otázce něco dělat. Na to, abychom jako mimoparlamentní strana mohli dávat nějaký apel, tak na to jsou naše možnosti omezené. Proto nehodláme v této otázce podávat ani žádné žaloby," zmínil dále Mach.
Strana svobodných občanů má podle Macha ve svém sloganu heslo „Necháme vám vaše peníze" a to prý hovoří za vše. „V tom heslu je ukryté i naše směřování, uvažování, co si myslíme o tom, že se berou peníze daňovým poplatníkům či o vyrovnávání deficitu státního rozpočtu," dodal k tomu.
Předseda Strany svobodných občanů totiž mimo jiné naznačil, že ODS a ČSSD ve svých předvolebních slibech hovoří o vyrovnání veřejných financí, což podle něj není nic jiného, než že mají nějakou strategii snižování deficitu, a nikoliv snižování dluhu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb