Rosatom: Na prvním bloku JE Ruppur byla zahájena montáž lapače aktivní zóny

22.08.2018 22:06 | Zprávy

Na staveniště prvního bloku JE Ruppur, která se staví v Bangladéši podle ruského projektu, byla zahájena montáž lapače aktivní zóny – zařízení pro zachycení roztavených palivových článků v případě extrémní havarijní situace.

Rosatom: Na prvním bloku JE Ruppur byla zahájena montáž lapače aktivní zóny
Foto: red
Popisek: Rosatom

„Je to unikátní systém ochrany jaderné elektrárny a první zařízení větších rozměrů, které montujeme do budovy reaktoru. Hmotnost lapače aktivní zóny je okolo 200 tun a chceme ji namontovat zhruba za půl roku“, říká starší viceprezident pro zahraniční projekty Rosatomu Alexandr Chazin. „Práce na staveniště prvního bloku zvládáme podle plánu. Každý den používáme při výstavbě asi 5 tis. tun cementu, na staveništi současně pracuje více než 4 tis. lidí.“

Zařízení pro zachycení roztavených palivových článků – je unikátním vynálezem ruských specialistů. Má kuželovitý trup, instalovaný na dně reaktorové nádoby a naplněný speciálním materiálem. V případě teoretické těžké havárie (její pravděpodobnost je 10-6), při které dojde k protavení korpusu a úniku taveniny, propadne tavenina právě do lapače, naplněného materiálem, který ji zředí a udrží ji tam relativně dlouhou dobu. Lapač aktivní zóny je vyráběn pro každou novou elektrárnu na míru, je odolný vůči seismickým otřesům, tlaku vody, nárazům a zatopení. Patří mezi pasivní bezpečnostní systémy, které nepotřebují elektřinu ani žádný zásah personálu. První takový systém byl nainstalován na JE Tianwan v Číně, vybudované podle ruského projektu.

JE Ruppur se dvěma reaktory VVER-1200 o celkovém výkonu 2400 megawattů je na základě smlouvy z 25. prosince 2015 budována 160 kilometrů od hlavního města Bangladéše, Dháky. Hlavním dodavatelem je Atomstrojexport.

V letech 2015-2016 byly provedeny přípravy na staveništi a vyhotovena dokumentace pro vydání licence a k zahájení stavby. Dále pokračovala stavba JE Ruppur podle harmonogramu. V listopadu 2017 úřad pro jaderný dozor Bangladéše vydal licenci na projekt a stavbu elektrárny a proběhl slavnostní ceremoniál zalití prvního betonu do základů energetického bloku JE Ruppur 1. 20. července 2018 byla zahájena aktivní fáze stavby první energetické jednotky na JE Ruppur, proběhlo slavnostní zalití prvního betonu do základů. Na reaktorech typu VVER-1200 generace III+, bude bezpečnost zajištěna unikátní kombinací aktivních a pasivních bezpečnostních prvků, díky kterým jsou maximálně odolné vůči vnějším a vnitřním faktorům. Každá fáze stavby JE Ruppur v Bangladéši probíhá pod kontrolou inspektorů MAAE a státního úřadu pro jaderný dozor.

Staveniště JE Ruppur

Pro první blok JE Ruppur byl vybrán ruský projekt s reaktory VVER-1200, úspěšně dokončený na prvním bloku Novovoroněžské JE-2. Jde o projekt generace III+, který splňuje všechny současné bezpečnostní regule včetně těch přijatých po nehodě na japonské JE Fukušima.

Reaktory typu VVER-1200 nepatří v Česku k neznámým, množství českých firem je dodavatelsky zapojeno do výstavby bloků tohoto typu v Rusku i v dalších zemích, kde se jaderné elektrárny s těmito reaktory staví. Tyto firmy se podílely i na výstavbě českých jaderných elektráren podle projektů VVER-1000 a VVER-440, což jsou předchůdci současných VVER-1200.

Například na dodávkách armatur do jaderných elektráren Novovoroněžská II a Leningradská II se podílely Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA. Dále mají české firmy zkušenosti s výrobou kabelů a hermetických průchodek pro tento typ bloků, které dodávala Kabelovna Kabex. Sigma Group dodala čerpací techniku a ZPA Pečky servopohony. Do těchto elektráren směřovalo z Česka také laboratorní vybavení (ze společnosti Brněnská Drutěva), laboratorní sklo (Kavalierglass a Sklárny Moravia) a obráběcí stroje (Proma).

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 6 bloků. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133,5 miliardy amerických dolarů a patří do něj 35 bloků jaderných elektráren v 11 zemích světa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Hlavní město podpoří Jedličkův ústav, poskytne dotaci na léčebné terapie

7:33 MHMP: Hlavní město podpoří Jedličkův ústav, poskytne dotaci na léčebné terapie

Praha poskytla dotaci ve výši 100 000 Kč pro Nadaci Jedličkova ústavu. Peníze jsou určené na projekt…