Na druhém místě by nyní skončila dosud nejsilnější strana vládní pětikoalice ODS v čele s premiérem Petrem Fialou, a to se ziskem 13,9 procentního bodu. Oproti červnu si tak občanští demokraté výrazně pohoršili, a to o 2,2 procentního bodu.
Od konce jara letošního roku ztratili občanští demokraté necelých šest procent svých voličů, a tento dnes již dlouhodobý trend klesajících volebních preferencí by měl být pro tuto vládní stranu velkým varováním. Je zcela evidentní, že se ODS a potažmo celé vládě nedaří rozptýlit obavy obyvatel České republiky ze závratně rostoucích cen energií a ostatních komodit.
Vládu navíc začíná ochromovat i kritika z řad jejích vlastních členů, což by mohlo být v nejhorším případě předzvěstí konce této vlády, nebo přinejmenším výrazné obměny členů vládního kabinetu. Na klesající preference ODS mají navíc vliv jak nedávné, tak i současné kauzy kolem hnutí STAN.
Třetí pomyslnou příčku v nynějších hypotetických volbách do Sněmovny PČR by nyní obsadilo hnutí SPD v čele sjejím předsedou Tomiem Okamurou, a to se ziskem 13,1 procentního bodu, což znamená oproti červnu pokles voličských preferencí o 0,8 procentního bodu.
Čtvrtým politickým subjektem, který by se v srpnu letošního roku dostal do Sněmovny PČR, jsou PIRÁTI v čele sIvanem Bartošem, a to se ziskem 7,2 procentního bodu. Oproti výsledkům červnového měření si polepšili o 1,5 %.
Žádný jiný politický subjekt by se v současné době do Sněmovny PČR nedostal.
Před branami do Sněmovny by se v srpnu ocitlo vládní hnutí STAN pod vedením jejího předsedy a současného ministra vnitra Víta Rakušana, které by v nynějším průzkumu společnosti SANEP obsadilo pátou příčku, a to s aktuálním ziskem 4,2 procentního bodu, což znamená pokles voličských preferencí oproti červnu o 0,7 procentního bodu. Dá se říci, že hnutí STAN, které takřka od počátku vládnutí čelí jednomu skandálu za druhým, výrazně přispívá k poklesu důvěry současné vlády jako takové.
Na šestém místě by v aktuálním měření skončila nová strana PRO pod vedením Jindřicha Rajchla, a to se ziskem 3,9 procentního bodu. Pro tuto stranu je současný zisk volebních preferencí velkým úspěchem, neboť se jedná nově vzniklý subjekt. Je však nutno zmínit, že stranu reprezentuje řada významných osobností a odborníků, kteří byli hodně aktivní celé dva uplynulé roky během koronavirové krize a kteří u soudů úspěšně vyhráli desítky žalob proti mnohdy nesmyslným vládním nařízením, kdy hájili jak práva běžných občanů, tak i organizací a institucí.
Na sedmém místě v by v hypotetických srpnových volbách skončila KDU-ČSL se ziskem 3,6 procentního bodu.
Tříprocentní hranici by v srpnu tohoto roku překročila ještě další vládní strana TOP 09, a to se ziskem 3,4 procentního bodu a ČSSD se ziskem 3,1 procentního bodu.
Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretické volební zisky politických stran a hnutí zastoupených ve Sněmovně Parlamentu České republiky a dále stran a hnutí, které v šetření dosáhly nebo překročily v srpnu letošního roku tří procentní hranici:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva