Podle dosud stanovených pravidel totiž bude moci koncesi získat téměř kdokoli. O povolení tak bude moci zažádat každá osoba starší 18 let s čistým trestním rejstříkem, což je podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR zcela nedostačující podmínka.
SOCR ČR již dlouhodobě upozorňuje na to, že veškerá opatření k prodeji alkoholu budou nedostatečná, pokud alespoň v dané oblasti nebude zavedena povinná evidence tržeb maloobchodu a pohostinství. Udělování koncesí na prodej tvrdého alkoholu by však mělo mít jasně daná pravidla. „Samotné zavedení koncesí problémy s černým trhem nevyřeší, a to právě díky velmi benevolentně stanoveným podmínkám. Obchodníci a restauratéři společně s výrobci a dalšími institucemi proto navrhují, aby koncesi získal pouze prodejce, který vede řádné, nejlépe podvojné účetnictví, je plátcem DPH a řádně registruje své tržby. Jen tak je možné vymýtit nelegální prodeje a zároveň narovnat podmínky na trhu, kde poctiví podnikatelé zatím bohužel často doplácejí na ty nepoctivé,“ říká Zdeněk Juračka – prezident SOCR ČR.
O zpřísnění podmínek se tak zasazují i sami zástupci obchodu a pohostinství, jelikož se jedná o jednu z jejich hlavních priorit – tedy ochranu spotřebitele. A tento fakt přeci musí bezesporu převažovat nad důvodem administrativní pseudobariéry. Nabízí se zde i souvislost s obdobnou situací ohledně dohledatelnosti toku potravin, kdy bezesporu dobrá práce dozorových orgánů přijde téměř vniveč, pokud nelze prokázat, zda potraviny prodané konečnému spotřebiteli (ať již v obchodě či v restauraci) byly legálně a regulérně nakoupeny.
K zajištění tohoto požadavku však novela živnostenského zákona neobsahuje příslušné zmocnění pro příslušné ministerstvo k vydání vyhlášky tuto oblast upravující. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR proto vyzývá předkladatele zákona i Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR, aby tento nedostatek, v rámci projednávání uvedeného legislativního návrhu, odstranili.
„Je nám smutno z toho, jak rychle se zapomíná na předsevzetí, jež byla nastolená v době, kdy se alkoholová krize řešila. Státní orgány s potěšením přijaly naší operativnost i ukázněnost a je nutno podotknout, že jsme tím přispěli k rychlému vyřešení dané situace. Avšak nyní, když je problém zažehnán, státní orgány zase rychle zapomněly, co slíbily pro nápravu a neopakování něčeho podobného. Selhal kontrolní systém státních orgánů a zaplatili to podnikatelé.
Nyní si k nápravě vymyslel stát koncesi, a protože jí může dostat skoro kdokoli, pak je taková koncese pouze další papír, který si podnikatel potřebuje založit do svého šanonu. Pokud jsou stejným způsobem řešeny problémy s růstem ekonomiky, pak se nedivím, že se žádný nedostavuje“, dodává Pavel Hlinka – viceprezident pro cestovní ruch SOCR ČR
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva