SP ČR: Česko neví, z jakých profesí jsou nezaměstnaní

07.03.2013 17:46 | Zprávy

Na Brněnském výstavišti proběhlo diskusní setkání vedení Svazu s hejtmanem M.Haškem a J.Běhounkem a zaměstnavateli ze dvou krajů.

SP ČR: Česko neví, z jakých profesí jsou nezaměstnaní
Foto: Archiv
Popisek: Svaz průmyslu a dopravy ČR

 

Na Radě hospodářské a sociální dohody ČR (tripartitě) žádal prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák vládu, aby jeho svaz obdržel údaje o tom, jaké je složení téměř 600 tisíc lidí bez práce z hlediska jejich profesí. Ministerstvo práce a Generální ředitelství Úřadů práce nemá však tyto informace k dispozici, neboť nejsou vyžadovány. Česká republika tak nemá přehled o tom, z jakých profesí jsou nezaměstnaní, tedy jaké profese nejsou uplatnitelné na pracovním trhu.
 
Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) již přitom celé roky poukazuje na výraznou disproporci mezi požadavky firem po technicky vzdělaných pracovnících, učních, středoškolácích i vysokoškolácích a vzdělávacím systémem. SP ČR má dokonce vypracovanou metodiku predikce oborů, po kterých je poptávka a které jsou uplatnitelné v jednotlivých krajích i v celé ČR.
 
Právě nezaměstnanost a podpora technického vzdělávání byly dnes tématem diskusního setkání vedení SP ČR v čele s prezidentem Jaroslavem Hanákem a třemi desítkami podnikatelů z Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina a hejtmany obou těchto krajů, které se uskutečnilo na Brněnském výstavišti.
 
Závažnost tématu potvrdilo i únorové šetření SP ČR, které zde bylo prezentováno. Vyplynulo z něj, že v Jihomoravském kraji tři čtvrtiny zaměstnavatelů pociťují nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. V Kraji Vysočina na tento problém poukazuje dokonce každý devátý zaměstnavatel z deseti.
 
Jak hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, tak také hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, poukázali na výrazné problémy s nedostatkem technicky vzdělaných pracovníků ve firmách. „Vedeme řadu jednání s ministrem školství. Shodujeme se v tom, že je potřeba podpořit technické obory a propojit základní a střední školství,“ uvedl Jiří Běhounek.
 
Na příklad nefunkčního propojení požadavků trhu práce a vzdělávacího systému a dosavadní rezignaci státu řešit tento problém poukázala při debatě řada zaměstnavatelů. „V okrese Pelhřimov je 1,3 procenta mužské nezaměstnanosti, a to díky práci v naší firmě. Máme ale nedostatek lidí. Spolupracujeme proto se třiceti základními školami, ročně organizujeme 600 exkurzí pro rodiče a žáky. Dokonce jsme museli zřídit vlastní autobusovou linku, abychom mohli dovézt pracovníky na směnu,“ uvedl Lubomír Stoklásek, generální ředitel Agrostroj Pelhřimov.
 
Na problém neprávně nasměrovaného školského systému upozornil i Michal Janouškovec, ředitel Tesla Jihlava. Podle něho je příkladem Vysoká škola polytechnická Jihlava, která není ochotna otevřít katedru technického oboru, které potřebuje město a kraj. „Jsme ochotni se na tom podílet i finančně, ale odezvu nevidíme,“ uvedl Michal Janouškovec.
 
Prezident Jaroslav Hanák v souvislosti s podporou technického vzdělávání poukázal na výrazné úsilí SP ČR, které po mnoha jednáních naznačují vstřícnost Ministerstva školství a Ministerstva průmyslu a obchodu. Některé návrhy se týkají odečtu daní u firem podporujících výuku technických oborů, zavádění polytechnické výchovy do škol, rozšíření výuky matematiky i změny kritéria financování vysokých škol nikoliv na osobu, ale i na základě uplatnitelnosti absolventa na trhu práce a dalších relevantních kritérií.
 
Viceprezident SP ČR Radek Špicar připomněl pilotní projekt duálního vzdělávání a projekt IQ Industry. V jeho rámci spolupracující školy a firmy připravují studijní plány, firmy posílají své zástupce učit do škol a platí jim i strojní vybavení.
 
Jedním ze závěrů jednání byla nabídka hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška na spolupráci se zástupci Svazu na výběru potřebných učebních oborů ve školách, a to v návaznosti na potřeby podniků. Podobu škol a směrování oborů schvaluje Rada kraje, přičemž v Jihomoravském kraji je už vytipováno 23 těch prioritních. A jako předseda Asociace krajů nabídnul Michal Hašek Svazu průmyslu a dopravy ČR trvalou komunikaci o problémech zaměstnavatelů a podnikatelů v krajích. Mezi ně patří stav dopravní infrastruktury, jako omezující faktor pro podnikání jej vnímá v Jihomoravském kraji více jak polovina firem a téměř dvě pětiny v Kraji Vysočina.
 
Ale hovořilo se i o přílišné administrativní zátěži, a to i v souvislosti s evropskými projekty. Zvedlo se téma vysoké ceny elektřiny a zmíněny byly obavy ze snahy Evropské komise vyloučit velké firmy z možnosti přístupu k investičním pobídkám.
 
Výše uvedené jednání je součástí diskusních setkání v jednotlivých regionech. Podobné akce proběhly již v Plzni, Chomutově a Olomouci za přítomnosti hejtmanů krajů nebo jejich náměstků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

22:28 MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

Hlavní město má v příštím roce hospodařit v rámci rozpočtu s objemem příjmů ve výši 110,92 miliardy …