SP ČR: Šéf Svazu loboval v Moskvě za podnikatele

11.02.2013 20:08 | Zprávy

Jaroslav Hanák v rámci delegace vlivné Konfederace evropského podnkání BUSINESSEUROPE i separátně jednal s ruskými činiteli.

SP ČR: Šéf Svazu loboval v Moskvě za podnikatele
Foto: Archiv
Popisek: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Na některá přetrvávající protekcionistická opatření Ruské federace po jejím vstupu do Mezinárodní obchodní organizace WTO poukázali tento týden při jednáních s poslanci ruské Státní dumy a s vládními úředníky v Moskvě zástupci vlivné Konfederace evropského podnikání BUSINESSEUROPE, která hájí zájmy jednačtyřiceti evropských svazů, včetně Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). V delegaci více jak desítky zástupců národních svazů, mimo jiné švédského, finského, norského, španělského či tureckého, byl i prezident SP ČR Jaroslav Hanák.

„Upozornili jsme na přetrvávající bariéry, s nimiž se na ruském trhu setkávají evropské firmy. Situace v řadě oblastí není uspokojivá,“ uvedl Jaroslav Hanák s poukazem na to, že jednání proběhlo například v Hospodářském výboru Dumy.

Rusko, které je deváté největší ekonomikou světa, vstoupilo do WTO v loňském roce jako 156. člen. Evropské firmy poukazují však na některé oblasti, o nichž je třeba vést jednání. BUSINESSEUROPE, ale například i Evropská komise, poukazuje na „dovozní cla pro více jak 300 celních podkladů, což není kompatibilní s plány WTO“. Nepřiměřeně ochranářský je podle zahraničních firem zákaz dovozu živých zvířat i sanitární a fitosanitární opatření. Málo pochopení má evropský byznys kvůli zavedení recyklačních poplatků za vozidla, které se vztahují nejen na lokální produkci, ale i na dovoz ojetých vozů a nových aut. V podstatě se tím kompenzuje snížení dovozních cel, k nimž se Rusko zavázalo.

Tématem jsou i zbrzděné vývozy dřeva z Ruska či pivovarnictví. Evropští investoři se mimo jiné obávají dopadů návrhu zákaz prodeje piva v PET lahvích v rámci celní unie mezi Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem. Pivo v PET lahvích představuje přibližně 45% podíl na ruském trhu a 85% na běloruském. Ruský federální zákon také navrhuje novou definici piva.

Mimo oficiálního programu se Jaroslav Hanák, který obdržel osobní pozvání od předsedy Dumy Sergeje Naryškina, setkal i s některými ruskými představiteli. Tématy jednání byla spolupráce českých a ruských firem, zejména v oblasti strojírenství, vodohospodářství či v energetice.

Rusko je podle šetření SP ČR pro české firmy top trhem mimo Evropskou unii. Zájem tuzemských firem o otevírání dveří na něm je proto stále velmi vysoký.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Transformace teplárenství v Ústí nad Labem

13:28 ČEZ: Transformace teplárenství v Ústí nad Labem

Desítky miliard korun, které Skupina ČEZ v příštích letech investuje do modernizace energetiky v cel…