Obce jsou dlouhodobě proti některým změnám, které vyplývají z návrhu Ministerstva pro místní rozvoj ČR i z komplexního pozměňovacího návrhu poslance Kolovratníka. Důvody, proč samosprávy tyto návrhy považují za špatné, najdete níže.
Na naši výzvu řadoví starostové kontaktovali a stále kontaktují poslance ve svých regionech a ptají se jich, zda pro zrušení "jejich" stavebního úřadu zvednou ruku. Přes 1300 podpisů má petice, která požaduje zachování stavebního řízení v působnosti obcí a odvolává se na slib premiér Babiše.
Pět pohromadě pro lepší stavební zákon
1) Úředník a služba se vzdálí občanovi. I když se agenda více zdigitalizuje a mnoho dokumentů si budou různé úřady konečně posílat mezi sebou, občanovi se „jeho“ stavební úředník v novém centrálním úřadě jen vzdálí a bude mu méně nápomocný. Úřad není jen místo, které dává razítka, ale může i poradit, jak správně postupovat. Mezilidský kontakt je v tomto ohledu jen těžko nahraditelný.
2) Přijdou chybná rozhodnutí. Stavební úředník v centrálním úřadu nebude mít znalost lokality, tak jako když působí v obci a regionu. Přibude špatných rozhodnutí a místních sporů. Stavební agenda je velmi složitá a rozsáhlá. Nově přijatí úředníci budou potřebovat čas a pomoc zkušenějších kolegů při jejím nastudování. Obáváme se, že časový stres a vytíženost kapacit rovněž podepíšou na vyšší chybovosti.
3) Úřady budou mít nedostatek lidí. Úředníci z obcí nechtějí a udržet je zde chtějí i starostové, kteří pro ně budou mít dostatek jiné práce. Stát nemá zajištěn pro nový úřad dostatek odborníků. Hrozí průtahy nebo dokonce celkový kolaps řízení.
4) Vzroste počet černých staveb. Bez místní znalosti území a při pocitu, že „kontrolní úřad je přece daleko“, reálně hrozí, že vzroste trend načerno vybudovaných nebo zrekonstruovaných staveb. Budou to ale stále obce, kdo se s touto problematikou budou potýkat. Odebráním stavebních úřadů ze své působnosti přitom obce přijdou o nástroj, kterým mohou černému stavebnictví předcházet. Přece nechceme za pár let s povzdechem sledovat malebně uspořádané vesnice při přechodu hranic do Rakouska nebo Německa?
5) Milióny občanů jsou důležitější než zájmy developerů a oligarchů. Je veřejné tajemství, že nový návrh stavebního zákona si nadiktovali velcí developeři a oligarchové, aby se jim snáze prosazovaly jejich zájmy. Když bude úřad centralizovaný, bude pro ně snazší si vše prolobovat. Přijetím tohoto legislativního paskvilu utrpí především zájmy běžných občanů. Jde to proti logice, kdy mají zákony běžným lidem poskytovat spolehlivé mantinely a život jim ulehčovala. Tento zákon ale ve výsledku usnadní život jen pár oligarchům ve stavebnictví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?
Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?
Další články z rubriky
16:25 ČEZ: Kontaktní centra Skupiny ČEZ patří mezi nejlepší na světě
Zákaznická centra, call centra a kontaktní místa společnosti ČEZ Prodej na pobočkách České Pošty zís…
- 13:28 MHMP: Pražská záchranná služba představila nová speciální vozidla Atego a Iveco
- 10:44 Státní pozemkový úřad: Konference pozemkových úprav přinesla klíčové závazky
- 7:31 NP Šumava: Šumavské lesy jsou pestřejší - přibývá stromů velkých dimenzí
- 22:28 Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun
- 19:25 HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším