Policisté prováděli kontroly v rámci svých kompetencí, zejména měřili rychlost, zastavovali auta i autobusy, s cizineckou policií ověřovali, že nedochází k přepravě nelegálních přistěhovalců, kontrolovali technický stav vozidel aj. Pravomoci zastavovat nákladní vozidla využili úřední veterinární lékaři k tomu, aby prověřili podmínky přepravy zvířat a potravin. Pro přepravu takových zásilek platí přísná pravidla, která je nutné důsledně dodržovat, ale také kontrolovat.
„Akce, na kterých spolupracují zástupci několika institucí, považuji za prospěšné, a proto v nich chceme pokračovat. Dokážeme tak v jeden čas a na jednom místě společně udělat rozsáhlejší a efektivnější kontroly,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Úřední veterinární lékaři během zmiňované akce zkontrolovali ve všech krajích téměř 100 nákladních vozidel, která převážela zvířata, maso, vejce, kosti, mléko nebo mléčné výrobky. Zaměřovali se mj. na registraci přepravců, kontrolu průvodních dokladů, skladovací teplotu, ale také na povinnost hlásit zásilku v předstihu. Jenom v Praze se kontroly týkaly dovozu téměř 15 tun masa a produktů z ryb a dále téměř 90 tun potravin živočišného původu v rámci tranzitu do jiných členských států EU.
„Přestože se během akce objevilo pouze minimum závad, lze očekávat, že se obdobné akce s podobným zaměřením v budoucnu opět uskuteční. Prioritou Státní veterinární správy i nadále zůstává kontrola kvality a zdravotní nezávadnosti jak tuzemských, tak dovážených potravin, a dodržování dobrých životních podmínek zvířat.“, uzavřel Zbyněk Semerád, ústřední ředitel Státní veterinární správy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva