Stát může v českých věznicích ušetřit miliony korun ročně

20.02.2013 8:41 | Zprávy

To, že české vězeňství představuje segment, který se dlouhodobě potýká s nedostatkem finančních prostředků, není žádným tajemstvím. Společnost M-Communications přišla na český trh s řešením, kterým je plně automatizovaný komunikační systém FreePhone.

Stát může v českých věznicích ušetřit miliony korun ročně
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác

Ten je zcela zdarma a na míru Vězeňské službě poskytnut tak, aby generoval optimální vlastnosti a poskytoval nejlepší možná řešení. Největší jeho výhodou je úspora značných finančních prostředků a času Vězeňské službě, ale také samotným odsouzených i jejich rodinám. Tento systém je důkladně prověřen v mnoha zemích evropské unie a zemích jako je například Izrael a Mexiko. Českému vězeňství může FreePhone ušetřit až mnoho desítek miliónů korun ročně.

Výkonné nástroje FreePhonu dávají Vězeňské službě rozsáhlé možnosti monitorování, kontroly, podávání zpráv a schopnosti dozoru. Data a zprávy v reálném čase jsou stále přístupné kompetentním pracovníkům. Tím tato komunikační technologie poskytuje informace a kontrolní nástroje pro Vězeňskou službu. Hlavním cílem tohoto projektu je šetřit peníze, lidské zdroje a čas cestou automatického, rozvinutého systému vytvořeného na míru,
a to zcela zdarma a navíc ještě ušetřit peníze odsouzených i jejich rodin, aby zůstali v kontaktu, což usnadňuje proces „resocializace“ po propuštění z nápravného zařízení. „Tímto projektem se určitě zlepší komunikační podmínky odsouzených i jejich rodin. Samozřejmě, ruku v ruce s tím je třeba upravit i příslušnou legislativu, která plně neodpovídá dnešním potřebám.  Naše nízké náklady na služby garantují velké finanční úspory oběma stranám. Na rozdíl od stávajícího systému jsou hovory u FreePhonu účtovány po vteřinách, ne po minutových intervalech. V každém zařízení, kde působíme, šetříme jednotky miliónů korun ročně právě na úspoře času zaměstnanců jednotlivých nápravných zařízeních. V případě rozšíření do všech vězeňských jednotek na našem území by se tak jednalo o úsporu v řádech desítek miliónů korun české vězeňské službě,“. Naše minimální odhady jsou postavené na údajích z Pražské Pankrácké věznice, která ovšem není jedna z těch „českých typických“ a v našich propočtech to zohledňujeme. Celkové odhadované úspory by se mohli pohybovat nejméně kolem 30 milionů korun ročně, říká Eliyahou Marciano, zástupce české pobočky.

V současné době probíhá Vězeňskou službou ČR hodnocení pilotního projektu, který byl nainstalován do třech českých věznic, mezi které patřila věznice Pankrác, Příbram a Stráž pod Ralskem a měl by se dle schválené dohody rozvíjet do dalších věznic.

Postupné výsledky pilotního projektu v České republice jsou více než dobré. Pozitivní ohlasy se systémem i poskytovaným servisem jsou od personálu věznic i chovanců nápravných zařízení, kde je FreePhone instalován. Prospěšnost systému potvrzuje mimo jiné i vyjádření ředitelů věznic týkající se chování vězňů. V místech, kde je k dispozici FreePhone, jež výrazně zlepšuje propojení vězně s rodinou a světem za vysokými zdmi, co dopočtu telefonátů se výrazně zklidňuje sociální klima odsouzených, ve srovnání s těmi kde není. „Obecně lze říci, že kontakt vězněných osob nebo kohokoliv, kdo je nějakým způsobem izolován od jemu blízkých lidí, výrazně snižuje psychickou tenzi. Takový člověk prožívá méně úzkosti a nejistoty ohledně toho, co se děje venku. Cítí větší podíl na společném životě, má větší šanci podílet se na společném plánování budoucnosti. A toto snižování tenze má pozitivní vliv na celkové prožívání a chování odsouzeného, který je pak klidnější a nedá se tak lehce vyvést z rovnováhy. Takoví lidé se pak méně často dopouštějí autoagresivního jednání
a snižují se i tendence k projevům agresivního chování vůči druhým,“ říká PhDr. Václav Jiřička, vedoucí psycholog Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR.

Na základě dosažených výsledků vyžadují FreePhone také zástupci věznic a uvěznění v zařízeních, kde dosud nebyl instalován. Rozhodnutí je aktuálně v kompetenci vedení Vězeňské služby České republiky a Ministerstva spravedlnosti. „Věříme, že vysoké možnosti úspor, efektivita, kvalita a mezinárodní renomé bude pro sektor vězeňství, který již mnoho let bojuje s nedostatkem zdrojů, velkým přínosem,“ uzavírá Marciano.

O společnosti M-Communications:

Skupina M-Communications se je předním světovým poskytovatelem telekomunikačních a bezpečnostních systémů pro vězeňské služby. Působí v několika zemích Evropské unie, v Izraeli a Mexiku. Mezinárodní asociace vězeňských a nápravných systémů (ICPA) považuje systém společnosti M-Communications za jedno z nejlepších řešení v dané oblasti. Společnost byla založena v roce 2009 a je v soukromém vlastnictví předních technologů a veteránů konstrukcí bezpečnostních systémů vězeňských služeb. Její klíčovou zásadou je respektování přísných bezpečnostních požadavků a místních zákonů včetně přínosu přidané hodnoty do jednotlivých míst, kde společnost působí. Další informace naleznete  na: http://cz.freephonecom.com/.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Seriály Limity a Děcko, minisérie Dcera národa i tři komedie

19:25 Česká televize: Seriály Limity a Děcko, minisérie Dcera národa i tři komedie

Nové filmy, seriály, nevšední a atraktivní dokumenty i pokračování již zavedených a divácky oblíbený…