Hlavu keltského druida našel pan Josef Šlajchrt 19. května 1943 na jižním okraji obory Na Libeni u Mšeckých Žehrovic. „Vytěžením písku byla pravděpodobně ornice do značné míry poddolována. Tím se také stalo, že těsně před naším příchodem propadla se ornice a podorniční půda do lomu. V půdě, která byla pádem jakoby roztržena, jsme zjistili, že písek pod ornicí v hloubce asi 60 cm byl do značné míry opálen, jakoby nějaké ohniště, a z této trhliny vyčníval oblý předmět. Po vyjmutí jsem shledal, že je to jakási hlava, která byla snad prudkým pádem rozštěpena na kusy. Opatrně jsem tyto části dal dohromady a tu se před námi objevila opuková hlava asi 25 cm vysoká s vlnitými vlasy, s jakýmisi vzhůru nakroucenými vousy, malou dírkou v ústech a uzlem na krku. Dobře si pamatuji poznámku mého otce: “Podívej, on to byl nějaký kuřák.” Zbývající část hlavy (pravé ucho) jsme nenašli,“ vyprávěl kdysi o nálezu vzácného předmětu horník a hudebník Josef Šlajchrt.
Hlavu vytvořili Keltové už ve druhé polovině 3. století před naším letopočtem. Je vyrobena z bělohorské opuky, jejíž ložisko zasahuje i na Novostrašecko. Skulptura mohla představovat uctívaného a heroizovaného člena místní komunity, snad druida. Více se však dozvíte při návštěvě muzea a z nově vydané publikace Příběh nejkrásnější keltské hlavy. Vystavení této skvělé památky bude doprovázeno programem na náměstí a před muzeem. Akce se pořádá ve spolupráci s městem Nové Strašecí a za podpory Středočeského kraje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva