TA ČR: Řešitelům výzkumných projektů se otevírá příležitost v novém programu TREND

22.05.2019 15:43 | Zprávy

První veřejnou soutěž na výběr projektů průmyslového výzkumu a vývoje k podpoře v novém programu Ministerstva průmyslu a obchodu TREND vyhlásila 15. května 2019 Technologická agentura České republiky (TA ČR).

TA ČR: Řešitelům výzkumných projektů se otevírá příležitost v novém programu TREND
Foto: TA ČR
Popisek: Technologická agentura České republiky (TA ČR)

Nový Program TREND schválila vláda v březnu letošního roku. V následujících letech bude hlavním nástrojem podpory projektů výzkumu a vývoje ze státního rozpočtu ČR pro potřeby podniků. V souladu s cíli Programu TREND se podprogram 1 nazvaný Technologičtí lídři, ve kterém je první soutěž vyhlášena, zaměří na podporu tvorby výsledků výzkumu a vývoje, především pro zvýšení využití moderních způsobů výroby, jejího plánování, řízení a distribuce produktů podle principů iniciativy Průmysl 4.0.

„Podpora projektů v Programu TREND je jedním z nástrojů naší nové Inovační strategie ČR, přispěje k rozvoji konkurenceschopnosti domácí ekonomiky, tvorbě vyšší přidané hodnoty, zvýšení exportního potenciálu našich podniků a také k zefektivnění spolupráce mezi podniky, výzkumnými ústavy a vysokými školami. Máme připraveny i navazující nástroje na podporu inovací tak, aby veřejné prostředky byly vynakládány efektivně a vedly k rozvoji celého inovačního systému. Tyto nástroje zároveň pomáhají připravit podniky na dobu ekonomického zpomalení, kdy konkurenceschopnost bude zásadní,“ říká ministr Karel Havlíček.

Hlavním uchazečem o podporu bude vždy podnik, který má možnost řešit projekt jak samostatně, tak i ve spolupráci s dalšími podniky či výzkumnými organizacemi. Všechny podpořené projekty by měly mít ekonomický smysl s přínosem pro všechny účastníky, proto platí, že i výzkumné organizace musí do realizace projektu vložit vlastní prostředky na pokrytí alespoň 10 % svých nákladů. Pro podniky platí limity dané pravidly veřejné podpory a v úhrnu na celý projekt je omezení pro dotaci stanoveno na 70 % z výše nákladů všech účastníků projektu. Doba trvání projektů je stanovena v rozmezí od 12 do 60 měsíců.

„Program TREND je klíčovým nástrojem pro budoucnost českých podniků a jejich konkurenceschopnosti. Získané poznatky přispějí k transformaci a modernizaci způsobů výroby, umožní rozvoj nových oblastí digitalizace a jejího využití v průmyslu a službách. Program tak umožní vznik a aplikaci zcela nových technologií reagujících na aktuální požadavky v automotive a dalších klíčových odvětvích. Díky Programu TREND tak přibydou ke 2 400 inovativním projektům, jež TA ČR za 10 let svého působení podpořila, stovky dalších užitečných řešení“, uvedl Petr Konvalinka, předseda TA ČR.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu pro řízení sekce Digitalizace a inovací Petr Očko dodává: „Na první projekty zahajované v roce 2020 jsou k dispozici 2 miliardy korun, uchazeči mohou své záměry přihlašovat až do 11. července 2019 a výsledky soutěže budou vyhlášeny nejpozději na konci roku. Projekty mohou být řešeny již od ledna 2020.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Umělou inteligenci používá jen více než čtvrtina českých firem

16:14 Hospodářská komora: Umělou inteligenci používá jen více než čtvrtina českých firem

Téměř 70 procent českých firem zatím nepoužívá umělou inteligenci (AI) ve svém podnikání. Ale více n…