Trutnov některé poplatky udrží, ale některé musí zvýšit

13.12.2023 19:26 | Tisková zpráva

Trutnovští zastupitelé na pondělním zasedání schválili nové znění několika obecně závazných vyhlášek. V této souvislosti si lidé od nového roku připlatí za svoz odpadu a za psy. Ceny za ostatní služby město udrží stejné.

Trutnov některé poplatky udrží, ale některé musí zvýšit
Foto: virtualczech.cz
Popisek: Náměstí v Trutnově

Dlouhodobě se snažíme udržet cenu služeb pro občany na nejnižší možné úrovni. Nezvyšujeme například cenu jízdného ani cenu vstupného na sportoviště. Nevyužíváme ani možnosti navýšení koeficientu pro výpočet daně z nemovitostí. Rozhodli jsme se však využít situace, kdy s novelou zákona musíme uvést naše vyhlášky do souladu s touto legislativou, a navýšit některé poplatky,“ zdůvodňuje změny Michal Rosa, starosta města Trutnova, a dodává, že „u poplatku ze psů se jedná o navýšení těch nejnižších částek, které jsou pod náklady, u poplatku za svoz komunálního odpadu navyšujeme poplatek s ohledem na nutnost investic do systému a také proto, že výše dotace, kterou město svozový poplatek dorovnává, není možné nadále navyšovat.“

Poplatek za svoz odpadu

Náklady na svoz komunálního odpadu se každoročně zvyšují a město je doplácí ze svého rozpočtu. V příštím roce navíc stoupne DPH za svoz a likvidaci odpadu o 6 %. Radnice se snaží, aby se co nejvíce odpadu vytřídilo a na skládce tak skončilo co nejméně směsného komunálního odpadu, za který navíc dle novely zákona bude každým rokem platit více a více. I přesto už musí reagovat i navýšením poplatku. Dosud Trutnováci platili 540 Kč za rok, tedy 45 Kč za měsíc. Což je jeden z nejnižších poplatků ve srovnatelných městech v rámci celé republiky. Nová vyhláška zvyšuje poplatek o 13 Kč za měsíc. Od 1. ledna 2024 tak Trutnováci zaplatí 696 Kč ročně. Nové znění vyhlášky opět počítá s tím, že od tohoto poplatku jsou osvobozeni lidé starší 70 let.

Náklady související se sběrem, tříděním, svozem a likvidací odpadu činí v letošním roce necelých 30,5 milionu Kč, od občanů se vybralo 12 milionů Kč, za třídění odpadu dostalo město od společnosti Eko-kom, a. s., 4 miliony Kč a zbytek, tedy 14,5 milionu Kč, doplatí město ze svého rozpočtu. V příštím roce se očekávají celkové náklady na svoz a likvidaci odpadu ve výši 34,5 milionu Kč. Navýšením poplatku by se mělo vybrat 15,6 milionu Kč, a tím pádem zůstane příspěvek města v přibližně stejné výši. Radnice se současně snaží lidem co nejvíce usnadnit třídění a v této souvislosti ji čekají další investice. Letos zavedla u rodinných domů a na sídlišti Šestidomí systém Door-to-Door, který chce v příštím roce rozšířit na další sídliště. Zároveň ve městě instaluje více odpadkových košů na tříděný odpad a v Poříčí otevře druhý sběrný dvůr.

Poplatek z pobytu

Další vyhláška, která bude mít od 1. ledna 2024 nové znění, se týká poplatku z pobytu, a tudíž se dotýká především turistů, nikoliv trutnovských občanů. Nová sazba poplatku z pobytu se z původních 20 Kč zvyšuje na 40 Kč za každý započatý den pobytu s výjimkou dne jeho počátku. Nově Trutnov již nebude osvobozovat od placení poplatku z pobytu osoby starší 65 let, kteří tvoří významnou část turistů ubytovaných ve městě.

Poplatek ze psů

Nové znění vyhlášky o poplatku ze psů stanovuje ceník za chov psa a přihlíží přitom, zda jej majitelé mají v bytě či v rodinném domě, a v jaké části města se nachází. „Dosud měl Trutnov tento poplatek ve srovnání s ostatními městy napříč republikou jako jeden z nejnižších, i současné navýšení cen je spíše symbolické. Náklady na čištění ulic od psích exkrementů se stále zvyšují a poplatky přitom nebyly měněny několik let. V okrajových částech města a u snížené sazby pro seniory hrozilo, že náklady na výběr přesáhnou výši poplatku,“ vysvětluje Tomáš Hendrych, místostarosta města Trutnova, a současně připomíná, že „majitelé psů, kteří jsou evidováni na Městském úřadě Trutnov, mohou během celého roku přijít na městský úřad, kde zdarma na recepci nebo na finančním odboru obdrží pytlíky na psí exkrementy. Děkujeme všem občanům, kteří po svých čtyřnohých kamarádech uklízí a snad se tím inspirují i ostatní pejskaři.“

Roční poplatek se od 1. ledna 2024 mění následovně:

Sazba poplatku v části města I. - Dolní Předměstí, Dolní Staré Město, Horní Předměstí, Horní Staré Město, Kryblice, Poříčí (vyjma lokality Zákoutí), Střední Předměstí, Vnitřní Město za kalendářní rok činí:

a) za prvního psa v rodinném domě .......................................z původních 200 Kč nově na 350 Kč

b) za prvního psa v bytovém domě………………....………………….……1500 Kč (zůstává stejné)

c) za druhého a každého dalšího psa téhož držitele v RD .......................1500 Kč (zůstává stejné)

d) za druhého a každého dalšího psa téhož držitele v BD .......................2100 Kč (zůstává stejné)

Sazba poplatku v části města I. za psa u osob starších 65 let za kalendářní rok činí:

a) za prvního psa ...............................................................................z původních 60 Kč na 200 Kč

b) za druhého a každého dalšího psa téhož držitele ………….……………300 Kč (zůstává stejné)

Sazba poplatku v části města II. - Adamov, Babí, Bohuslavice, Bojiště, Libeč, Lhota, Nový Rokytník, Oblanov, Starý Rokytník, Střítež, Studenec, Volanov, Voletiny, lokalita Zákoutí za kalendářní rok činí:

a) za prvního psa v RD .................................................................... z původních 60 Kč na 150 Kč

b) za prvního psa v BD ………………………………….....……..… z původních 150 Kč na 300 Kč

c) za druhého a každého dalšího psa téhož držitele v RD ……...... z původních 150 Kč na 300 Kč

d) za druhého a každého dalšího psa téhož držitele v BD ............. z původních 210 Kč na 400 Kč

Sazba poplatku v části města II. za psa u osob starších 65 let za kalendářní rok činí:

a) za prvního psa ...............................................................................z původních 50 Kč na 100 Kč

b) za druhého a každého dalšího psa téhož držitele …………….… z původních 150 Kč na 200 Kč 

Sazba poplatku u poplatníků, kteří jsou přihlášeni nebo mají sídlo jinde (na ohlašovně), než je uvedeno pod odst. 1 a 2 písm. a) a b) za kalendářní rok činí:

a) za prvního psa ....................................................................................... 200 Kč (zůstává stejné) 

b) za druhého a každého dalšího psa téhož držitele …………..……..…1.500 Kč (zůstává stejné)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Soutěž CzechSkills 2024 má zvýšit prestiž řemeslných a technických oborů u mladých

16:08 Hospodářská komora: Soutěž CzechSkills 2024 má zvýšit prestiž řemeslných a technických oborů u mladých

Podpořit zájem mladých lidí o technické a řemeslné obory a zvýšit společenskou prestiž lidí, kteří v…