ÚJV Řež: Specialisté vyškolili nigerijské jaderné pracovníky na odvoz paliva z výzkumného reaktoru

21.09.2018 10:59 | Zprávy

Odborníci z ÚJV Řež, dceřiné společnosti ČEZ, se zapojili do přípravy nigerijských jaderných pracovníků na odvoz paliva z tamního výzkumného reaktoru.

ÚJV Řež: Specialisté vyškolili nigerijské jaderné pracovníky na odvoz paliva z výzkumného reaktoru
Foto: ÚJV Řež
Popisek: Ústav Jaderného Výzkumu Řež

Unikátní trénink manipulace s obalovými kontejnery byl klíčovým krokem pro schválení odvozu nigerijským jaderným dozorem. Vysoce obohacené palivo z výzkumných reaktorů ve světě se postupně vrací do zemí původu, aby se předešlo jeho možnému zneužití pro výrobu jaderných zbraní či teroristické účely.

Příprava nigerijských pracovníků Centra pro energetický výzkum a výcvik (CERT) v Zarii probíhala pod vedením řežských odborníků z divizí Radioaktivní odpady a vyřazování a Integrita a technický inženýring v průběhu letošního jara a léta. Z nigerijského výzkumného reaktoru NIRR-1 by totiž mělo být odvezeno vysoce obohacené palivo zpět do Číny. Ve výcvikovém středisku v ghanské Akkře se uskutečnily tréninky manipulace s obalovým souborem ŠKODA-MNSR (miniaturní neutronový reaktor, typ využívaný právě v Nigérii) v celkové délce tří týdnů.

„Výcvikové středisko v Akkře slouží pro komplexní nácvik dovedností, potřebných pro plánované odvozy palivové zóny reaktorů z Nigérie, Pákistánu, Íránu a Sýrie, kde se kvůli složité bezpečnostní situaci musí na odvozech paliva podílet hlavně místní, důkladně proškolení, specialisté“, říká vedoucí tréninku Adam Scheinherr, projektový manažer divize Radioaktivní odpady a vyřazování ÚJV Řež.

Po úspěšném zakončení teoretické i praktické části získali jednotliví účastníci školení oficiální certifikát. V polovině září se pak uskutečnil i tzv. dry-run, neboli zkouška průběhu odvozu nanečisto bez paliva, jehož se zúčastnili i zástupci nigérijského dozorového orgánu (obdoba českého SÚJB). Na základě úspěšného průběhu celé akce bude povolen převoz vysoce obohacené MNSR zóny z reaktoru NIRR-1 v institutu CERT zpět do Číny. Pro odborníky z ÚJV se jedná již o 17 odvoz, na němž se podíleli.

Výcvikové středisko v ghanské Akkře bylo vybudováno pod hlavičkou Mezinárodní agentury pro atomovou energii při OSN z prostředků amerického Ministerstva energetiky v rámci programu M3 - Material Management and Minimization. Program zahrnuje odvozy vysoce obohaceného paliva z výzkumných reaktorů čínského typu ze všech zemí zpět do Číny za účelem snížení globální hrozby zneužití jaderných materiálů pro výrobu jaderných zbraní či teroristické účely. Vybavení střediska zahrnuje model reaktoru 1:1, obalový soubor ŠKODA-MNSR, vybavení pro manipulaci se souborem, zařízení pro heliové zkoušky těsnosti a další komponenty, včetně speciálně vyvinutého překládacího zařízení ruské firmy SOSNY.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: hospodaření sektoru vládních institucí skončilo ve třetím čtvrtletí roku 2024 v deficitu

16:13 ČSÚ: hospodaření sektoru vládních institucí skončilo ve třetím čtvrtletí roku 2024 v deficitu

Saldo hospodaření sektoru vládních institucí skončilo ve třetím čtvrtletí roku 2024 v deficitu odpov…