Během dne otevřených dveří na svatého Václava si návštěvníci v doprovodu průvodců s odborným výkladem mohli projít veřejnosti běžně nepřístupné prostory budovy Strakovy akademie. Prohlédli si například jednací sál vlády, prostory vyhrazené pro tiskové konference či chodby s vystavenými uměleckými díly. Součástí zhruba čtyřicetiminutové prohlídky byla i procházka po nedávno zrekonstruované zahradě.
Budova Strakovy akademie, dílo architekta Václava Roštlapila, sloužila od roku 1896 jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin, čímž byl naplněn odkaz císařského tajného rady hraběte Jana Petra Straky, pána z Nedabylic a Libčan, který ve své závěti veškerý svůj majetek věnoval právě k tomuto účelu. Po vzniku Československa tu sídlil například Československý svaz studentstva, následně několik ministerstev a úřadů, za okupace protektorátní vláda a zvláštní německý zemský soud. Po druhé světové válce byl objekt vyhrazen pro potřeby československé vlády. Od 1. ledna 1993 je Strakova akademie sídlem vlády České republiky.
Interiéry Strakovy akademie se veřejnosti v letošním roce otevřely poprvé a naposledy. Každou sobotu až do 29. října je ovšem možné navštívit zahrady Strakovy akademie, vždy od 10.00 do 18.00 hodin. Úřad vlády dále v rámci letošního cyklu dnů otevřených dveří zpřístupní ještě do konce roku své další objekty – Kramářovu vilu 1. října, Lichtenštejnský palác 28. října a Hrzánský palác 17. listopadu. Až do 30. října je také možné každý víkend po předchozí registraci navštívit vilu Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva