Úřad vlády: Vláda chce umožnit zdravotnickým záchranářům dřívější odchod do důchodu

08.09.2022 15:02 | Tisková zpráva

Zdravotničtí záchranáři by měli mít možnost odejít do předčasného důchodu, pokud odpracují stanovený počet směn. Příslušný návrh novely zákona o důchodovém pojištění schválila na jednání ve středu 7. září 2022 vláda Petra Fialy.

Úřad vlády: Vláda chce umožnit zdravotnickým záchranářům dřívější odchod do důchodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Vláda schválila návrh novely zákona o důchodovém pojištění, která má umožnit dřívější odchod do důchodu některým zaměstnancům a zkrátit dobu potřebnou pro dosažení nároku na důchod. Nárok na dřívější odchod do důchodu by měli získat členové výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby, operátoři zdravotnického operačního střediska a pomocného operačního střediska zdravotnické záchranné služby a záchranáři horské služby. Podmínkou bude odpracování aspoň 4 400 směn v profesi zdravotnického záchranáře.

Kabinet schválil také návrh novely zákona o místních poplatcích, jež upravuje model správy místních poplatků tak, aby byl jednoduchý a administrativně nenáročný. Od novely si vláda slibuje posílení právní jistoty a předvídatelnosti u těch, kdo poplatky platí, a větší srozumitelnost a hospodárnost u těch, kdo poplatky spravují.

Do Parlamentu zamíří i návrh novely zákona o Vojenské policii. Vláda v něm chce rozšířit působnost Vojenské policie tak, aby se týkala i ozbrojených sil cizích států a jejich doprovodu, ať už při cvičeních, nebo při průjezdech Českou republikou. Působit by nově mohla i na území jiných států při plnění mezinárodních smluvních závazků, například při plnění mise policejního výcviku národních vojensko-policejních jednotek na území cizího státu nebo z rozhodnutí ministra obrany na základě žádosti či se souhlasem příslušného orgánu cizího státu.

Vláda schválila rovněž Program na podporu aplikovaného výzkumu a inovací v oblasti dopravy – DOPRAVA 2030. Program navazuje na předchozí strategický dokument DOPRAVA 2020+ a zajišťuje kontinuitu podpory projektům aplikovaného výzkumu v dopravě. Do 31. prosince 2030 počítá s výdaji ve výši 2,6 miliardy korun, přičemž 1,95 miliardy má program získat ze státního rozpočtu. Poskytovatelem podpory bude právě Technologická agentura ČR s podporou Ministerstva dopravy.

Vláda jmenovala také novou členku Rady vlády pro lidská práva. Jedno z volných míst zaujme za občanskou a odbornou veřejnost a akademickou obec Monika Šimůnková, která až do své nedávné rezignace působila ve funkci zástupkyně veřejného ochránce práv.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V Temelíně zavezli palivo do prvního bloku. V reaktoru vydrží déle

11:44 ČEZ: V Temelíně zavezli palivo do prvního bloku. V reaktoru vydrží déle

Přesně 163 palivových souborů umístili energetici do reaktoru odstaveného prvního bloku. Nově je mez…