Na tradičních hnízdních lokalitách vyvedly mladé čtyři sokolí páry. Na území Labských pískovců tak úspěšně vyhnízdilo minimálně deset mláďat sokola stěhovavého. Čápům černým se letos bohužel z neznámých důvodů zahnízdit nepodařilo. Hnízdění sokolů a čápů černých bylo pravidelně monitorováno zaměstnanci AOPK ČR a NP České Švýcarsko.
V místech prokázaného zahnízdění na území CHKO Labské pískovce AOPK ČR dočasně uzavřela skalní objekty pro lezeckou veřejnost. Rádi bychom tímto poděkovali horolezcům z Dolního Žlebu a dále správci místní lezecké oblasti Janu Pletichovi za jeho neúnavné šíření informací mezi horolezce o dočasných uzavírkách a za pomoc s hlídáním hnízd a jejich monitoringem.
Poděkování patří také návštěvníkům Labských pískovců a zejména horolezcům, kteří respektovali dočasné uzavření skalních lokalit a nechali tak sokolům dostatek klidu k jejich vývoji. Spolupráce si velmi ceníme a doufáme, že v ní budeme pokračovat i v letech následujících.
Novinkou pro letošní rok je vůbec první zahnízdění sokolů přímo v centru Děčína, v CHKO České středohoří, a to na teplárenském komíně společnosti TERMO Děčín a.s. V roce 2014 byla na komín teplárny ve výšce 120 metrů instalována speciální budka vhodná pro zahnízdění sokola stěhovavého, kterou však loni obsadila namísto sokola poštolka obecná. Letos již budku využil k zahnízdění sokolí pár, kterému se na konci dubna vylíhla tři mláďata – dvě samičky a jeden sameček. Díky nainstalované kameře mohli život sokolí rodinky všichni sledovat v přímém přenosu, a to až do konce června, kdy celá sokolí rodina hnízdo opustila.
Děkujeme, že pomáháte chránit přírodu s námi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva