V Českém statistickém úřadu se konala přednáška o jaderné bezpečnosti

15.09.2016 13:03 | Zprávy

V Českém statistickém úřadu se dnes konala další odborná přednáška. V budově na pražské Skalce ji vedl Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky AV ČR. Tématem byla jaderná bezpečnost.

V Českém statistickém úřadu se konala přednáška o jaderné bezpečnosti
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Vladimír Wagner, který působí i na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, hovořil zejména o příčinách a průběhu katastrofy v japonské elektrárně Fukušima. Shrnul, jak vypadá likvidace následků po pěti letech od druhé největší havárie jaderné elektrárny v téměř šedesátileté historii využívání jaderné energetiky. Vycházel přitom i ze statistických dat: „Havárie sice nevedla k žádným přímým obětem na lidských životech, zatímco tsunami zavinila téměř 20 tisíc úmrtí. Ale způsobila významné ekonomické škody a sociální dopady v postižených oblastech. Nyní se většina obyvatel už může pomalu vracet do evakuovaných oblastí, ale kompletní likvidace následků bude trvat ještě řadu let.“Přednáška, které se zúčastnilo 50 lidí, byla zaměřena i na dopady havárie na jadernou energii a rozvoj bezpečnosti jaderných reaktorů.

ČSÚ sleduje vývoj v oblasti energetiky a pravidelně zveřejňuje data. „V roce 2014 se u nás vyrobilo 86 003 GWhelektrické energie, naprostá většina v parních a jaderných elektrárnách. Na celkové výrobě elektrické energie se jaderné elektrárny podílely 35,3 %. Z celkové výroby elektrické energie se vyvezlo zhruba 33 %,“ doplnila IvaRitschelová, předsedkyně ČSÚ.

Vladimír Wagner vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V Ústavu jaderné fyziky AV ČR se zabývá hlavně experimentálním studiem horké a husté jaderné hmoty v relativistických srážkách těžkých iontů.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Učitelé loni v průměru vydělávali 49 tisíc korun měsíčně

10:22 Český statistický úřad: Učitelé loni v průměru vydělávali 49 tisíc korun měsíčně

Učitelé v regionálním školství v roce 2023 pobírali po započtení všech příplatků a odměn průměrnou h…