V Podyjí po letech opět zimuje kachna kopřivka obecná

07.02.2016 11:08 | Zprávy

Po sedmi letech v Národním parku Podyjí opět zimuje kopřivka obecná. Tato menší kachna se obvykle v chladném období uchyluje do jižnějších částí Evropy. Přibylo zde také orlů mořských a cizokrajné kachničky mandarinské. Vyplývá to z údajů pořízených ornitology při pravidelném zimním sčítání vodních ptáků v polovině ledna.

V Podyjí po letech opět zimuje kachna kopřivka obecná
Foto: nppodyji.cz
Popisek: Národní park Podyjí - logo

Kopřivka obecná se v zimě stále častěji objevuje i v okolní krajině. „Je pravděpodobné, že mírná zima nedává tomuto ptáku dostatečnou motivaci k dalšímu tahu na jih,“ vysvětlil ornitolog Správy Národního parku Podyjí Martin Valášek. V národním parku letos ornitologové napočítali čtyři jedince. Naposledy je zde viděli v roce 2009.

Kopřivka je o něco menší než kachna divoká. V Česku je možné ji ve větším počtu vidět především v létě a při průtahu. Přes zimu zůstává jen ojediněle. Hnízdí zde přibližně 1 800–3 200 párů a zimuje pouze 50–100 jedinců. Živí se převážně vodními rostlinami. V létě se v jejím jídelníčku může objevit i drobný vodní hmyz. Vyhledává především větší vodní plochy, vlhké pastviny nebo močály s hustým vegetačním porostem. Ochránci přírody ji v Červeném seznamu označili jako zranitelný druh.

Nebe nad národním parkem tuto zimu podle ornitologů střeží i pět orlů mořských. To je více než ve většině minulých let. Orel mořský je nevětší dravec, který nad Českem létá. Odborníci tohoto kriticky ohroženého ptáka v Podyjí v zimě pravidelně pozorují od devadesátých let. „Počty jedinců z národního parku odráží i zvyšující se trend z okolní krajiny. Zejména mladí orli zde hledají snadno dostupnou potravu a relativní klid. Hnízdění orlů jsme ale zatím nezaznamenali,“ popsal Valášek.

V národním parku se zvyšuje i počet exotické kachničky mandarinské. Může se jednat buď o jedince přímo uniklé z chovu, nebo o ptáky, kteří se postupně rozšiřují z již existujících hnízdišť zdivočelých populací. V lokalitě Devíti mlýnů ji ornitologové viděli poprvé zahnízdit v roce 2013. Počet zimujících jedinců narůstá. Letos jich tu zimovalo nejméně osm.

Výrazně se v Podyjí zvýšil i počet kormoránů velkých. Ornitologové jich zde napočítali na pět set kusů. „Nejpravděpodobnějším důvodem vysokých počtů byly mrazivé dny v první polovině ledna. Ty vedly k zamrznutí některých vhodných vodních ploch. Kormorán totiž významně preferuje lov ve vodách stojatých a bohatě zarybněných. Teprve když se kvůli ledu k rybám nedostane, hledá potravu více v tekoucích vodách. Mrazy v poslední době polevily a zdá se, že kormoránů v parku v souvislosti s tím opět začíná ubývat,“ uvedla bioložka Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.

Zimující vodní ptáky mohou zájemci v národním parku nejlépe pozorovat v okolí Vranova nad Dyjí a Hardeggu. Při lednovém sčítání ornitologové v hranicích národního parku pozorovali třináct druhů zimujících opeřenců v celkovém počtu přes dva tisíce jedinců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŠMT: Dlouhodobý záměr vzdělávání se daří úspěšně naplňovat

11:27 MŠMT: Dlouhodobý záměr vzdělávání se daří úspěšně naplňovat

Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky 2023-2027 má za sebou rok …